Co robi tłumacz?
Od dawna wiadomo, jak wielkie znaczenie ma znajomość języków obcych, potrzebne są w komunikacji, zdobywania wiedzy, wymagane przy zatrudnieniu. Jednak biegłe posługiwanie się językami obcymi to domena zawodu jakim jest tłumacz. Ta odpowiedzialna i dosyć trudna praca polega na przekładzie wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka obcego na rodzimy lub inny w zależności od potrzeb. W związku z tym, że tłumaczenie do łatwych zadań nie należy i nie każdy jest w stanie poradzić sobie z tekstami specjalistycznymi, wyróżnia się np. tłumacza przysięgłego, literackiego, naukowego itd.
Aby zostać tłumaczem, nie wystarczą podstawy językowe, znajomość pewnych zwrotów czy zaliczane w szkołach sprawdziany. W tym zawodzie niezbędna jest obszerna wiedza na temat danego języka obcego, kraju z którego się wywodzi, kultury i obyczajów tam panujących. W zależności od wyboru specjalności tłumacz musi być fachowcem w danej dziedzinie tak, aby mógł w jak najlepszy sposób wykorzystać swoje zdolności językowe i nie popełniać błędów.
Jeżeli już zdecydowaliśmy się na ten zawód, konieczne jest ukończenie studiów filologicznych na wybranej uczelni wyższej. Studia na tym kierunku od samego początku są dość trudne i z reguły prowadzone są w obcym języku, co dodatkowo podwyższa poprzeczkę. W momencie gdy uda nam się już uzyskać dyplom ukończenia szkoły, otwiera się przed nami rynek pracy w licznych branżach np. administracja, biznes, telewizja i w wiele, wiele innych. Do nas więc należy wybór, w jaki sposób chcemy spełniać się zawodowo.
Ile zarabia tłumacz?
Początkujący tłumacz, niekoniecznie z wykształceniem filologicznym, może zarabiać od 15 zł za 1800 znaków tłumaczonego tekstu i od 7 do 10 zł za korektę tekstu składającego się z 1800 znaków.
Jak zarabia tłumacz?
Tłumacz do swojej pracy nie potrzebuje nawet wychodzić z domu. Aby jednak potencjalni klienci się o Tobie dowiedzieli, musisz zamieścić gdzieś swoją ofertę. Może to być własna strona, ale ta musi zostać wypozycjonowana (tym zajmuje się specjalista ds. SEO), a na to potrzeba czasy i pieniędzy. W piewszej kolejności skorzystaj z serwisów ze zleceniami lub serwisów ogłoszeniowych, na których na Twoją ofertę mogą trafić klienci.