Zawód Infobroker – Czy warto?

Obecnie młodzi ludzie przeglądając oferty pracy mają znacznie większy wybór zawodów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Internet umożliwił pracę zdalną oraz zwiększył ilość prac związanych z przetwarzaniem informacji. Tak powstał zawód o nazwie infobroker. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku?

Podstawowym zadaniem infobrokera jest pozyskiwanie konkretnych informacji na zadany temat. Zazwyczaj polega to na przeszukiwaniu nieograniczonych zasobów Internetu w celu stworzenia raportów gospodarczych, prawnych lub rozpoznanie funkcjonowania jakichś zjawisk na drugim końcu globu. Mogłoby się wydawać, że taka praca to tylko wpisywanie odpowiednich zapytań w wyszukiwarkę. Nie jest to jednak takie proste.

Zazwyczaj infobroker musi znać co najmniej dwa języki obce, posługiwać się bardzo sprawnie wszelkimi narzędziami służącymi do przeszukiwania zasobów Sieci oraz posiadać umiejętności związane z obsługą baz danych oraz pakietów biurowych. Jest to idealna pierwsza praca, gdyż nie zawsze wymaga dużego doświadczenia. Oferty pracy dotyczące tego stanowiska zazwyczaj jasno precyzują te wymagania.
Nie jest też łatwo zdobyć taką pracę, ponieważ wielu chętnych chciałoby rozpocząć zarabianie na poszukiwaniu informacji. Infobrokering, bo tak nazywa się usługa zdobywania cennych danych i tworzenia z nich gotowych raportów dla klienta, jest coraz częściej zlecany zewnętrznym firmom. W erze wszechobecnego outsourcingu infobrokering łatwiej jest zlecić zewnętrznej wyspecjalizowanej firmie niż tworzyć jednostkę we własnej organizacji odpowiedzialną za przeszukiwanie zasobów.
Infobroker to nie jest z pewnością praca łatwa, ale specjalistom dająca zarówno dużo satysfakcji, jak i pieniędzy. Nie bez znaczenia jest fakt, że oferty pracy w tym zawodzie coraz częściej pojawiają się Internecie. Niemal każdy portal oferujący bezpłatne ogłoszenia posiada na swoich stronach informację, że infobrokering wciąż się rozwija i znów potrzebuje nowego pracownika. Rokuje to dobrze dla rozwijających się specjalistów, ponieważ nieśmiertelne prawo popytu i podaży działa. Im więcej pracy, a mniej pracowników, tym wyżej praca jest wyceniana. Zatem młodzi, wykształceni ludzie, którzy nie widzą siebie w wielkich korporacjach, bardzo często przeglądając oferty pracy zatrzymują się przy słowie infobroker. Widzą swoją przyszłość w pracy zdalnej, która daje poczucie wolności i niezależności. Szczególnie pierwsza praca jest ważna dla młodego człowieka, ponieważ na jej podstawie buduje on sobie wyobrażenie o całym rynku. Jeśli uważasz, że właśnie infobrokering to branża dla Ciebie, przejrzyj darmowe ogłoszenia w Internecie. Z pewnością znajdziesz tam idealne oferty pracy, dzięki którym uzyskasz pełną niezależność finansową.