Co robi artysta?
Zawód “artysta” dotyczy wielu różnych dziedzin – rękodzieła artystycznego, malarstwa, fotografii itp. Artykuł ten został poświęcony samodzielnemu wytwarzaniu biżuterii.
Ręcznie robiona biżuteria to obecnie szeroko rozwijający się biznes na rynku. Wielu młodych, zdolnych ludzi odkrywa w sobie pasję tworzenia tego typu dzieł użytecznych. Biżuteria należy do jednej z dziedzin, w której można wykazać się zmysłem artystycznym, pomysłowością w odkrywaniu nowych zestawień.
Coraz częściej wśród gwiazd można przyuważyć elementy biżuterii wykonanej ręcznie. Kolczyki, bransoletki, broszki nie są już tylko biżuterią samą w sobie, ale same przez siebie opowiadają pewną historię tworzenia. Wiele stron internetowych prezentuje obecnie biżuterię zrobioną ręcznie. Do jej powstania wykorzystywana jest wyobraźnia oraz praca rąk ludzkich. Z szeregu różnorodnych koralików powstają wykwintne dzieła, które oglądać możemy na stronach internetowych, ukazujących wykonywanie biżuterii i jej gotowe okazy. Powstają butiki poświęcone wyłącznie ręcznie robionej biżuterii. Bardziej doświadczeni zdradzają tajniki tej dziedziny, organizując kursy tworzenia biżuterii.
Zadziwiająca, w takiej biżuterii jest indywidualność. Świadomość, że nie powtórzy się drugi, taki sam egzemplarz. Każda para kolczyków, powstaje w innych okolicznościach. Nie dzieje się to na taśmie produkcyjnej, z której wychodzi po 1000 sztuk identycznych par. Biżuteria wykonana ręcznie cieszy się ogromną popularnością. Dzięki ogromnej gamie kolorystycznej, kształtom i rodzajom koralików, możemy wyczarować niebanalne zestawienia. Wielokrotnie taka biżuteria jest bardziej zmysłowa i ekscentryczna. Pozwala na wydobycie charakteru osoby ją noszącej. Każdy może stać się artystą i odbiorcą tej sztuki.
Tworzenie biżuterii to forma relaksacji, głębokiej pasji, ale też świadomości, że to co wyszło spod rąk ludzkich, spod rąk młodego artysty, może uszczęśliwić drugiego człowieka. Dodać mu pewności siebie. Jest to rzecz niezwykła podlegająca pod kategorię rękodzieła artystycznego. Wykwintne, szlachetne, niepowtarzalne – takie są okazy biżuterii ręcznie wykonanej, którą nie tylko należy podziwiać, ale przede wszystkim nosić i szczycić się nią. Warto w ten sposób promować młodych artystów zajmujących się tą niebagatelną sztuką.
Ile zarabia artysta?
W większości zawodów zarobki potrafią się bardzo różnić, w szczególności w zależności od doświadczenia pracownika. W tym przypadku cena zależy również od materiału wybranego do wykonania biżuterii. Osoba początkująca we własnoręcznej produkcji biżuterii, może zarabiać od od kilkunastu do kilkudziesięciu zł za bransoletkę. Najtańsze w tym przypadku będą bransoletki z włóczki lub muliny. Ceny kolczyków hand made będą się kształtowały podobnie.
Jak zarabia artysta?
Możesz dodawać swoje produkty w serwisach aukcyjnych lub takich skupionych wyłącznie na produktach hand made, np.:
- Biżuteria i zegarki na Allegro;
- Bizuteria w serwisie DecoBazaar.
Swoje ręcznie robione produkty można zareklamować na swoim blogu. Dobrze jest wykorzystywać go nie tylko do reklamy, ale przede wszystkim do edukowania czytelników bloga na temat własnoręcznie robionej biżuterii, a także do opisania swoich doświadczeń czy też początków w tego typu pracy. Ponieważ na stronie chciałabym się skupić na osobach rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową, takie zapewne nie będą mogły już na starcie pozwolić sobie na zbytnie inwestycje. Na szczęście nie trzeba nic wydawać na stworzenie bloga – jego darmowe prowadzenie umożliwiają popularne platformy blogowe takie jak:
- wordpress.com – aby założyć bloga, wejdź na stronę, kliknij przycisk “Get started here”, wybierz adres bloga (użyj w nim Twojego nazwiska lub pseudonimu artystycznego, który masz zamiar później promować), uzupełnij pozostałe dane, a następnie kliknij przycisk “Create blog”. Zarządzanie blogiem jest tak łatwe, że nie potrzebujesz tutaj kolejnych instrukcji – wszystkie znajdziesz w panelu po zalogowaniu na swojego bloga;
- blogger.com – będąc zalogowanym na konto Google, wejdź na stronę i kliknij przycisk “Nowy blog”. W tytule wpisz swoje imię i nazwisko, pseudonim artystyczny lub nazwy tworzonych przez Ciebie produktów. Dalej będziesz już wiedzieć, co robić;
Aby znaleźć kolejne platformy blogowe, wystarczy, że w Google (lub innej wyszukiwarce) wpiszesz “załóż bloga”.
Jeśli zdecydujesz się prowadzić bloga, pamiętaj aby reklamować także swoje profile na stronach, na których umieszczasz swoje produkcje.