Targetowanie reklam internetowych – Sprawdź czym jest, dlaczego jest takie skuteczne, co daje i jak targetować reklamy!

Targetowanie reklam internetowych to dla wielu osób przykry obowiązek, którego do końca nie rozumieją i który sprawia im trudności. Targetowanie może być jednak najsilniejszym punktem naszej reklamy w internecie a także pomagać nam skutecznie pozyskiwać nowych klientów i realnie w dużym stopniu wpływać na skuteczność naszej reklamy. W tym tekście chciałbym przedstawić wszystkie najważniejsze informacje o targetowaniu reklam internetowych odpowiadając czym tak właściwie jest, w jakim celu się je wykonuje, dlaczego jest skuteczne oraz jakie korzyści niesie targetowanie. Podpowiadam też jak wyznaczyć grupę odbiorców gdy planujemy uruchomić internetowy przekaz reklamowy a nie mamy pojęcia do kogo skierować naszą reklamę.

Czym jest targetowanie reklam?

Targetowanie reklam internetowych to ustalenie grupy docelowej odbiorców do której chcemy trafić z naszym przekazem promocyjnym. Polega ono na określeniu cech i parametrów odbiorców którzy mają zobaczyć naszą reklamę. Targetowanie możemy rozumieć dwojako. Przede wszystkim jest to określenie grupy odbiorców do których chcemy trafić z naszym przekazem reklamowym aby mogli zostać oni naszymi klientami. W istocie to jest sensem targetowania ale jest to jeden z dwóch kontekstów w jakim używa się tego słowa. Targetowanie może być używane również w bardziej dosłownym – technicznym znaczeniu. Będzie to wprowadzenie owych parametrów użytkowników do których chcemy dotrzeć w systemach reklamowych ustalając target kampanii reklamowej. Ogólnie pojęcia te są bardzo podobne do siebie i można używać ich w ogólnym rozumieniu docierania do konkretnej grupy docelowej.

Targetowanie reklam internetowych wykonuje się w celu dotarcia z przekazem reklamowym do właściwej grupy odbiorców. Będą to osoby które z największym prawdopodobieństwem skorzystają z usług naszej firmy lub kupią nasze produkty z uwagi na posiadane cechy. Mogą być to zainteresowania, wiek, płeć czy lokalizacja. Targetowanie ma zatem na celu pomóc wyemitować reklamę w takiej grupie osób w której będziemy mogli odnieść największy sukces. Dobrym przykładem jest skierowanie reklamy obudowy telefonu do osób posiadających smartfon danej marki aniżeli publikowanie reklamy w grupie przypadkowych osób gdzie jedynie mała ich część będzie posiadaczami telefonu mogąc skorzystać z danego akcesoria.

Targetowanie od technicznej strony polega na określeniu konkretnych cech jakie muszą posiadać odbiorcy by móc ją zobaczyć. Będzie ono różniło się w zależności od danego systemu reklamowego np. Facebooka Ads czy Google Ads choć będą do nieznacznie zmiany gdyż oba systemy reklamowe bazują na podobnym schemacie targetowania. Do wyboru będziemy przeważnie mieli kilkaset elementów, które możemy w dowolny sposób wybierać lub wykluczać. Targetowanie negatywne będzie polegało na określeniu cech które wykluczają odbiorców z oglądania naszych reklam. Tak duża ilość cech a także różne możliwości targetowania dają praktycznie nieskończone kombinacje pozwalające ustalić odpowiednią grupę docelową. Do najpopularniejszych cech możemy zaliczyć: wiek, płeć, zainteresowania, aktywności w sieci, posiadane przedmioty, język, urządzenie z którego korzystamy czy przynależność etniczna.

Dlaczego targetowanie jest skuteczne?

Targetowanie reklam internetowych jest skuteczne przede wszystkim z uwagi na dotarcie z reklamą do grupy konkretnych osób które z największym prawdopodobieństwem mogą skorzystać z naszych usług. Reklamując się w grupie odbiorców z największym potencjałem sprzedażowym, możemy liczyć na najlepsze wyniki. Osoby realnie mogące skorzystać z oferty naszej firmy i mogąc zrobić to z dużym prawdopodobieństwem będą kupować nasze produkty częściej niż osoby przypadkowe, którym przedstawiamy naszą reklamę. Znacznie podatniejszym gruntem prezentacji reklamy samochodu będą osoby posiadające prawo jazdy w wieku 30 – 50 lat które najczęściej kupują nowe samochody. Targetowanie jest zatem skuteczne ze względu na trafność przekazu reklamowego, który ma dużą szansę powodzenia.

Korzyści targetowania

Używanie targetowanie a także poświęcenie mu pewnej ilości czasu ma wiele zalet. Warto powiedzieć o nich aby jeszcze bardziej zwracać uwagę na ten element tworzenie reklamy internetowej. Przede wszystkim jak dobrze już wiemy targetowanie zwiększa szanse na sprzedaż naszego produktu a co za tym idzie wpływa na większe zyski. Dzięki nim możemy szybciej rozwijać firmę, stawać się silniejsi, a także zarabiać więcej pieniędzy. Targetowanie ma zatem wymiernie konkretny wpływ na skuteczność naszych działań reklamowych, a także rozwój naszej firmy.

Targetowanie reklam internetowych pomaga również budować pozytywny wizerunek naszej marki. Oprócz kwestii związanych stricte z podnoszeniem sprzedaży, reklamy kierowane do osób które interesują się daną tematyką będą odbierane znacznie lepiej. Odbiorcy w ten sposób mogą oceniać nas neutralnie lub pozytywnie gdyż interesują się daną tematyką i mają wspólne elementy z reklamowanym produktem. Dzięki temu mogą zainteresować się naszą marką, uważać ją za lidera branżowego czy ucieszyć się z zaprezentowania im ciekawych treści branżowych. Nie targetując więc reklamy internetowej duża część osób uzna naszą reklamę za całkowicie nieprzydatną, irytującą i jedynie zirytują się iż bombardujemy ich przekazem reklamowym, którego nie chcą.

Bardzo dużą korzyścią targetowania reklam internetowych o której warto wspomnieć w szczególny sposób, jest efektywność wydawania budżetu reklamowego. Zazwyczaj reklamując się w internecie posiadamy pewną pulę pieniędzy którą chcemy wykorzystać jak najlepiej. Wspomagając się targetowaniem wykorzystamy ją najlepiej i najefektywniej jak tylko możemy. Środki zostaną wydane na reklamę która przyniesie największe możliwe pozytywne skutki a więc koszt pozyskania jednego klienta będzie najniższy. W ten sposób będziemy mogli osiągnąć najwięcej przy pomocy wydania danego budżetu reklamowego lub uzyskać konkretny efekt wydając najmniej środków w porównaniu z innymi nie targetowanymi sposobami przekazu reklamowego.

Jak wyznaczyć grupę odbiorców docelowych?

Jeśli wiemy już czym jest targetowanie, dlaczego jest skuteczne i jakie niesie ze sobą korzyści, warto również poruszyć temat określania grupy docelowej. Przeważnie nie wiemy jak ma ona wyglądać w praktyce i jak zbudować pulą osób do której będziemy kierowali naszą reklamą internetową.

Przede wszystkim targetowanie reklamy internetowej nie będzie określeniem jednej sztywnej grupy docelowej i uporczywym kierowaniem reklam właśnie do niej a bardziej wykorzystywaniem faktu iż istnieją różne grupy docelowe, analizowaniem ich, badaniem i wybieraniem tych które przynoszą dla naszej marki najwięcej korzyści. Prezentowanie przekazu reklamowego powinno odbywać się w inny sposób dla konkretnych grup odbiorców którzy mogą być klientami naszej marki, gdyż w ten sposób będziemy maksymalizować konwersję.

Targetowanie powinniśmy rozpocząć od określenia osób, do których chcemy docierać z naszym produktem. Powinniśmy ustalić je na podstawie naszych oczekiwań, doświadczenia branżowego czy zastosowania produktu jaki posiadamy. Często nasza intuicja oraz przewidywania będą doskonale się sprawdzały.

Drugą podpowiedzią która pomoże stworzyć nam odpowiednią grupę docelową, jest przeprowadzenie badań rynkowych oraz korzystanie ze statystyk. Tworząc taką grupę naszych odbiorców, będziemy wykorzystywali pracę innych osób i ocenę realnych mechanizmów na rynku. Działając w ten sposób możemy też przeprowadzać ankietę wśród naszych klientów lub użytkowników sieci aby dowiedzieć się w jakim są wieku, co skłania ich do zakupu a także wychwytywać zestaw podobnych cech np. lokalizacji, poziomu zamożności itp.

Podsumowując, aby stworzyć odpowiednie grupy docelowe do których będzie emitowali naszą reklamę, należy określić wiele możliwych i prawdopodobnych wariantów a następnie sprawdzić je na porównywalnej grupie odbiorców. Im będą one większe tym większa wiarygodność badania. Następnie należy skupić się na tych grupach które przynoszą nam najwięcej zysków i dają najwięcej profitów a nasz produkt jest odbierany w nich najlepiej.

Rozszerzanie i zwężanie targetowania

Bardzo ważnym aspektem targetowania o którym należy również powiedzieć jest rozszerzanie i zawężenie grupy docelowej odbiorców. Bardzo często nie wiemy do końca co tak naprawdę oznaczają te terminy a także nie korzystamy w sposób świadomy z tych możliwości. Rozszerzanie i zwężanie grupy odbiorców jest pomieszczeniem w nich jak największej możliwej grupy potencjalnych klientów lub jak najmniejszej możliwej ich ilości.

Zawężanie targetowania polega na bardzo rygorystycznym określaniu grupy docelowej i podawaniu wielu cech które muszą spełnić odbiorcy aby mogli zobaczyć naszą reklamę. Wykonuje się je w celach sprzedażowych kiedy chcemy trafić do konkretnych odbiorców którzy z największym prawdopodobieństwem skorzystają z naszej oferty. Zawężanie grupy docelowej polega na określeniu tak wąskiej grupy odbiorców która umożliwia już reklamowanie się ale nie zawiera zbędnych osób które nie są naszymi „idealnymi” klientami. Pomaga to maksymalizować konwersję a także zwiększać skuteczność sprzedaży. Zawężać grupę odbiorców powinniśmy zatem jeśli naszym celem jest po prostu sprzedaż.

Rozszerzenie grupy docelowej wykonuje się z kolei głównie w celach wizerunkowych. Jeśli chcemy promować naszą markę, zwiększać jej świadomość, zwiększać zasięg lub budować pozytywny wizerunek powinniśmy korzystać z jak najszerszego targetowania. Jest to określenie puli klientów którzy jedynie mogą zostać naszymi klientami i jest to jedyny warunek aby do niej trafić. Szeroki target będzie zatem odrzuceniem tych klientów którzy nie skorzystają z naszych usług a wybraniu tych którzy mogą hipotetycznie zrobić. Taka grupa docelowa odbiorców będzie zawierała z pewnością różnych użytkowników – o wielu pożądanych cechach, ale przede wszystkim będzie dawała szansę na to że każda osoba z tej grupy będzie mogła zainteresować się naszą marką. Jeśli zatem chcemy zwiększyć grono naszych odbiorców, wykreować profesjonalny wizerunek na rynku czy wyszukać grupy docelowe najlepiej reagujące na naszą promocję, warto rozszerzać targetowanie reklamy internetowej.