Real time marketing — wykorzystuj marketing czasu rzeczywistego i głośne aktualne wydarzenia do promowania własnej marki

Real time marketing jest jedną z najbardziej zagadkowych strategii marketingowych, o istnieniu której wiele osób nie wie. W rzeczywistości bardzo często jesteśmy jednak odbiorcami tego typu przekazów reklamowych, które wykorzystują aktualne głośne wydarzenia na świecie do zainteresowania odbiorców marką. Czym zatem jest real time marketing, jakie ma plusy i czy możemy wykorzystać go do promocji naszej marki? W tym tekście chciałbym przedstawić wszystkie najważniejsze informacje o marketingu czasu rzeczywistego i podpowiadamy jak promować się w ten sposób.

Czym jest marketing czasu rzeczywistego?

Real time marketing jest jedną ze strategii marketingu internetowego. Polega ona na wykorzystywaniu aktualnych i głośnych wydarzeń w świecie rzeczywistym do zainteresowania odbiorców naszą markę i jej reklamy. Marketing czasu rzeczywistego bazuje zatem na nowych głośnych wydarzeniach, które z jakiegoś względu są niezwykle śmieszne, intrygujące czy interesujące i którymi interesuje się cały świat lub dana lokalna społeczność np. Polska. Ten typ digital marketingu będzie zatem wykorzystywał wydarzenia, które będą centralną częścią naszego przekazu reklamowego i samej reklamy. Zadaniem real time marketingu jest właśnie zainteresowanie odbiorców, którzy zobaczą naszą reklamę poprzez umieszczenie w niej danego głośnego aktualnego wydarzenia. Odbiorcy chcąc dowiedzieć się więcej informacji na temat tego wydarzenia lub będąc ciekawymi, w jaki sposób udało nam się połączyć dane aktualne głośne wydarzenie z reklamą, sami zapoznają się z materiałem reklamowym.

Podsumowując, real time marketing będzie wykorzystywał głośne wydarzenia różnego rodzaju do zainteresowania odbiorców naszą marką. Celem tego typu działania jest nakłanianie potencjalnych klientów do zapoznania się z naszą firmą, od czego dzieli już ich, tylko krok do skorzystania z oferty. Real time marketing będzie pomagał osiągnąć najtrudniejszy element reklamy, czyli rzeczywiste nakłonienie odbiorcy, aby wszedł świadomie i dobrowolnie w interakcje z naszą marką. Real time marketing zakłada również wiralność reklamy, czyli polecanie jej wirusowo między użytkownikami jako ciekawy materiał i samoistne jej rozprzestrzenianie się po sieci.

Real time marketing jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej złożonych oraz zaawansowanych w strategii marketingu internetowego. Przede wszystkim wymaga on sporej wiedzy związanej z promocją marki, a także niezwykle szybkiego działania i kreatywności. Możemy wykonywać go zarówno samodzielnie jak i zamawiać w agencjach marketingowych. Najlepszym rodzajem agencji do wykonywania tego typu promocji będą agencje interaktywne, które specjalizują się w promocji internetowej marki. Ten sposób promocji przeważnie nie jest wykorzystywany jako główny typ strategii marketingowej, a jako uzupełnienie obecnych działań promocyjnych. Dzieje się tak za sprawą różnego natężenia głośnych wydarzeń, na które my musimy czekać i do których musimy się dostosować.

Dlaczego warto z niego korzystać?

Z real time marketingu warto korzystać z kilku powodów. Pierwszym z nich jest skuteczność reklamy. Wiele osób chcąc być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami, skorzysta z naszego przekazu reklamowego i z ciekawości się z nim zapoznać. Ciekawość oraz chęć bycia poinformowanym sprawiają, że marketing czasu rzeczywistego jest często dużo skuteczniejszy niż inne metody marketingowe oparte np. na masowym przekazie reklamowym, który jest odbierany niezwykle negatywnie.

Real time marketing to również spora elastyczność. Ten sposób marketingu możemy wdrażać niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujemy, w jakiej branży działa nasza marka oraz jaki cel chcemy osiągnąć. Działania te możemy również samodzielnie modyfikować i wykorzystywać real time marketing w taki sposób, jaki jest dla nas dogodny. Nie musimy również przeznaczać bardzo dużych sum pieniędzy na reklamę tego typu, co jest sporym plusem i zarazem obawą dla wielu marek.

Dzięki marketingowi czasu rzeczywistego możemy również zbudować nasz pozytywny wizerunek. Rzadko która strategia marketingowa pozwala jednocześnie pozyskiwać nowych klientów, ale i również jest aż tak efektowna. Potencjalni klienci, widząc przekaz reklamowy związany z aktualnymi wydarzeniami przedstawionymi w humorystyczny lub intrygujący sposób, z pewnością będą mile kojarzyli i wspominali naszą markę. Jest to już tylko krok od dokonania decyzji zakupowej zarówno w chwili obecnej jak i w przyszłości.

Jak go wdrażać?

Chcąc wdrożyć real time marketing przede wszystkim ważny i kluczowy jest czas. Nasz przekaz reklamowy, powinien zostać wyemitowany jak najszybciej po wystąpieniu głośnego wydarzenia w świecie rzeczywistym. Duże marki posiadające swojej działy marketingowe mają ułatwione zadanie, gdyż specjaliści są w stanie przygotować taką reklamę praktycznie od ręki, zauważając odpowiednie globalne i głośne wydarzenie.

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, chcąc promować się poprzez real time marketing, jest wykorzystanie w reklamie głośnego wydarzenia. Wymaga ono kreatywności oraz odpowiedniego połączenia głośnego wydarzenia z przekazem reklamowym. Dobrym pomysłem jest wykonanie reklamy o charakterze humorystycznym lub intrygującym.

Ciekawym przykładem może być reklama Oreo, która bardzo szybko zareagowała na awarię prądu na stadionie podczas rozgrywania finału sportowego i opublikowała reklamę, w której jej ciastko „stojące po ciemnej stronie mocy”. Reklama ta zdobyła bardzo szybko dużą popularność dzięki odpowiedniej grafice przedstawiającej zarówno produkt Oreo jak i głośne wydarzenie, które miało miejsce w USA.

Real time marketing to również wiralność, czyli wirusowe rozprzestrzenianie się reklamy. Publikując w krótkim czasie odpowiedni przekaz reklamowy, nie mamy praktycznie możliwości dystrybucji takiego przekazu reklamowego, a bazowanie na poleceniach użytkowników w takiej sytuacji jest również dużo lepsze. Powinniśmy zatem zrobić wszystko w początkowej fazie emisji reklamy, aby nasz materiał był popularny i stał się w viralem. Możemy zatem opublikować go w jak największej ilości miejsc, a nawet wykorzystywać w początkowej fazie reklamy płatne sposoby promocji, które ułatwią nam dotarcie do naszej grupy docelowej. Warto prowadzić reklamę w takich mediach, gdzie będzie mogła ona być łatwo udostępniana. Możemy robić to np. na Facebooku, który idealnie nadaje się do tego typu kampanii reklamowych.