Podstawy Zarabiania Przez internet

Zarabianie przez internet nie jest mrzonką. Bardzo wielu ludzi nie tylko zarabia w internecie dodatkowe pieniądze, ale również w pełni utrzymuje się z takiego zajęcia. Istnieją rozmaite formy zarabiania pieniędzy przez internet. Począwszy od wypełniania ankiet, po prowadzenie kanału na YouTube z włączoną monetyzacją, linki afiliacyjne, dropshipping, kryptowaluty, GPW lub działalność freelancera. W tym prostym vademecum zostaną opisane najbardziej popularne metody zarabiania w internecie. Chciałbym przedstawić Ci tylko i wyłącznie podstawy związane z zarabianie przez internet, ponieważ jest to tak rozległy temat, iż po prostu nie da się tego zrobić inaczej.

W obecnych czasach tego typu praca może być szczególnie ceniona, gdyż osoba, która pracuje przez internet, nie traci czasu na dojazdy do pracy. Działając przez internet samodzielnie, osoba podejmująca pracę sama ustala również, jak dużo czasu poświęca na zarabianie pieniędzy.

Czym jest afiliacja?

Afiliacja to inaczej działanie reklamowe w internecie, które przynosi zysk. Reklamodawca płaci Wydawcy za nieinwazyjne działanie w postaci afiliacji. Wydawcą jest osoba, która mając do dyspozycji własną stronę internetową, bloga lub na przykład kanał na YouTube promuje za pomocą narzędzi afiliacyjnych produkt lub usługę. W takim wypadku wydawca otrzymuje wynagrodzenie za osiągnięty cel danej kampanii afiliacyjnej. Dla przykładu na kanale YouTube o nazwie X pojawia się co tydzień nowy film, który w opisie zawiera link afiliacyjny. Po kliknięciu linka widzowie tego kanału mają możliwość zarejestrowania się na stronie i dokonania zakupu dostępnych pod linkiem produktów. Link jest w taki sposób skonstruowany, że system rozpoznaje, iż to właśnie z kanału X dotarli nowi klienci.

Tym sposobem wydawca jako właściciel kanału X na YouTube otrzymuje wynagrodzenie od każdego zakupu spod jego linku. Zarabia również Reklamodawca. Odbiorcy kanału X bazując na zaufaniu do obserwowanego youtuber’a decydują się na kupno produktów lub usług ze wskazanego linku. Wszyscy w takiej sytuacji są usatysfakcjonowani, a wydawca pozyskuje dodatkowe środki finansowe i może inwestować w dalszy rozwój na YouTube. Reklamodawcy, czyli dla przykładu właściciele linkowanych sklepów internetowych płacą zatem wydawcom za konwersję. Konwersja to ważny termin określający działanie, które sprawia, że użytkownik bierny staje się użytkownikiem aktywnym. W zależności od celu linku afiliacyjnego konwersją może być samo kliknięcie linka, dokonanie rejestracji na linkowanej stronie, zakup produktu lub usługi albo inna czynność internauty.

Jakie terminy warto znać w kontekście zarabiania metodą afiliacji?

  • Współczynnik konwersji (CR – Conversion Rate) mierzony jest jako wyrażona w procentach średnia liczba konwersji. Im wyższy współczynnik konwersji, tym bardziej reklama jest skuteczna, a co za tym idzie wydawca oraz reklamodawca osiągają większy dochód.

  • Cost Per Click (CPC) – jest to model zarabiania za pomocą linków afiliacyjnych. Jest to również koszt kliknięcia poniesiony przez reklamodawcę.
  • Konwersja jest zatem działaniem będącym konkretną akcją podjętą przez osobę, która odwiedza stronę internetową. Na serwisach internetowych, aby doszło do konwersji, stosuje się tzw. CTA (Call to Action), czyli wezwanie odbiorcy klienta do działania. Dla przykładu zwrot CTA może być napisem “Przekonaj się sam!”. Odbiorca strony internetowej, który kliknie tak sformułowane wezwanie do działania, zostanie przeniesiony do okna płatności online.
  • Cost Per Action / Cost Per Lead (CPA / CPL) – modele zarabiania, w których opłacane jest wykonanie konkretnej akcji przed odbiorcę po kliknięciu linka.
  • Lead – jest to osoba, która kliknęła linka i zdecydowała się na działanie w postaci na przykład pozostawienia danych kontaktowych lub zainteresowanie usługą albo produktem w innej formie. Generowanie leadów jest niezwykle istotnym zadaniem afiliacji.
  • EPC – Earnings Per Click – jest to zarobek za kliknięcie.uzyskany przez reklamobiorcę, czyli wydawcę. EPC to przeciwieństwo pojęcia CPC.
  • UU – User Unique – jest to termin określający unikalnego użytkownika. UU jest rozpoznawany poprzez numer IP komputera lub też co zdarza się znacznie częściej pliki cookies, które zapisuje przeglądarka internetowa.

Jak zacząć zarabiać za pomocą afiliacji?

Programy afiliacyjne polegają na współpracy określonej specjalną umową między dwoma stronami, w których reklamodawca płaci właścicielowi strony internetowej prowizję z tytułu wygenerowania ruchu, dzięki banerowi reklamowemu lub linkom umieszczonym w witrynie, przekierowujących do strony sprzedawcy. Właściciel witryny w ramach takiej współpracy otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z umową zawartą ze sprzedawcą, najczęściej w rozliczeniu miesięcznym. Umowa między stronami określa również sposób rozliczenia, np. na podstawie liczby wejść na reklamowaną stronę, naliczając również dodatkowe prowizje, jeżeli z przekierowanego linku został zakupiony produkt przez klienta. Dla właściciela witryny internetowej która cieszy się dużym zainteresowaniem i ma dużą liczbę odsłon, taka współpraca może przynieść spore korzyści finansowe. Istnieje kilka rodzajów rozliczeń które najczęściej spotykane są w tego typu umowach, np. cost per click, czyli wynagrodzenie za każde unikalne przekierowanie z podanego linku przez klienta, czy cost per sale, kiedy właściciel witryny otrzymuje wynagrodzenie za każdy zakupiony produkt za pośrednictwem podanego banneru reklamowego czy linka. Dla początkujących osób polega się skorzystanie z usług programów afiliacyjnych, które oferowane są obecnie przez kilka najskuteczniejszych firm na rynku. Dzięki temu nie trzeba martwić się o poszukiwanie reklamodawców na własną rękę, a także negocjować warunków umów. Z kim obecnie warto współpracować?

MyLead – zarabiaj z najlepszymi!

Pierwszą propozycją firmy z którą warto zawiązać dłuższą współpracę, szczególnie na początku swojej drogi z afiliacją jest MyLead, globalna sieć afiliacyjna i platforma służąca tysiącom użytkowników do generowania zysku w Internecie dzięki nawiązywaniu współprac z reklamodawcami. Według ostatnich danych, MyLead zarządza ponad 1600 programami afiliacyjnymi, które promują ponad 60 tysięcy wydawców. Ta firma została wielokrotnie nagrodzona za szybki rozwój, ale przede wszystkim dużą skuteczność na rynku oraz oferowane wsparcie teoretyczne i praktyczne dla użytkowników. System według jakiego działa MyLead opiera się na prowizji, którą odprowadza użytkownik po otrzymaniu wynagrodzenia od reklamodawcy. Jest to firma pośrednicząca między reklamodawcami a właścicielami witryn, którzy chcieliby kompleksowo podejść do bardzo kuszącego tematu, a jest nim oczywiście zarabianie w Internecie. Na czym głównie polega przewaga rynkowa MyLead? Przede wszystkim na kompleksowym wsparciu początkujących użytkowników już od pierwszego logowania. Dostępne są bezpłatne szkolenia, kursy, e-booki a przede wszystkim olbrzymia ilość informacji, która umożliwia początkującym zrozumienie całego systemu działania afiliacji. Dla właścicieli witryn internetowych którzy chcą zgłębiać wiedzę dotyczącą afiliacji oraz skutecznego zarabiania w Internecie, istnieje również możliwość kontaktu z mentorami poprzez platformę MyLead, co jeszcze bardziej wspomaga w efektywnym wykorzystaniu zdobytych informacji w praktyce. Ta firma zdecydowanie cieszy się największą popularnością w branży, i rozpoczynając swoją drogę z tematem jakim jest afiliacja, warto wypróbować właśnie ją.

Admitad – niemiecka sieć afiliacyjna o ogromnych zasięgach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Kolejną propozycją obok której nie można przejść obojętnie jest koncern Admitad, który oficjalnie powstał w Niemczech w 2009 roku, a rok później rozpoczął swoją działalność na dużą skalę. Użytkowników którym zależy na efektywnych i realnych zarobkach w sieci może skusić przede wszystkim fakt, że ta sieć posiada bardzo bogatą ofertę, zarówno dla wydawców jak i reklamodawców. Admitad współpracuje z wydawcami z całego świata i pośredniczy między użytkownikami a międzynarodowymi reklamodawcami, co ma istotny wpływ na ostateczne zyski obu stron. Każda sieć afiliacyjna dostępna na obecnym rynku zwykle specjalizuje się w konkretnych dziedzinach biznesu, i nie inaczej jest w przypadku Admitad – ta firma koncentruje się głównie na sklepach internetowych i portalach aukcyjnych, ale również serwisach turystycznych, hotelach czy finansach. Mimo zagranicznych propozycji, w większości portale aukcyjne prowadzą również sprzedaż w Polsce, dlatego wykorzystywanie takich banerów reklamowych w systemie afiliacyjnym jak najbardziej ma sens. Wybór reklamodawców zależeć powinien głównie od profilu naszej strony internetowej, choć nie zawsze jest to praktykowane. Reklama jedynie może być pośrednio powiązana z wyświetlaną treścią na stronie internetowej, a grunt to zachęcić czytelnika do sprawdzenia oferty i reklamy która mu się wyświetli. Admitad posiada również bogate zaplecze w postaci wsparcia technicznego za pośrednictwem różnych kanałów kontaktu, dzięki czemu użytkownik w momencie pojawienia się problemów może zwrócić się do specjalistów. Ta platforma zdecydowanie rozwija się bardzo szybko, i stanowi wartościową alternatywę dla wyżej opisanego MyLead.elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

LeadStar – polski start-up godny wypróbowania!

Następną możliwością efektywnej współpracy w zakresie afiliacji jest LeadStar, polska firma która powstała zaledwie dwa lata temu, a już stanowi najszybciej rozwijającą się działalność o tym profilu na rynku. W ofercie tej firmy można znaleźć oferty głównie z zakresu finansów, ubezpieczeń oraz zakupów, ale wiele wskazuje na rozszerzenie oferty w najbliższym czasie o kolejne branże i działalności. Sieć LeadStar obecnie skupia ponad 300 programów, a współpracuje z nią około 25 000 aktywnych wydawców. W ramach współpracy z ta firmą która polega głównie na promowaniu poszczególnych produktów z branży finansowej, można liczyć na uzyskanie atrakcyjnych prowizji. Firma rozwija się również dzięki samym użytkownikom i polecaniu przez nich usług, co także przewidziane jest w programie premiowania. Zachętą dla nowych użytkowników może również być fakt comiesięcznego pojawiania się interesujących bonusów np. za polecanie, a skorzystać z nich może każdy zarejestrowany i aktywny użytkownik serwisu. LeadStar zadbał również o przejrzystą szatę graficzną swojej strony oraz intuicyjny panel użytkownika, dzięki czemu korzystanie z serwisu i poszukiwanie nowych współprac jest maksymalnie ułatwione, i każdy użytkownik bez problemu sobie z tym poradzi. LeadStar wzorem starszych i zagranicznych firm z tej samej branży oferuje użytkownikom liczne możliwości rozliczenia za reklamę, dzięki czemu mogą oni maksymalizować swoje zyski, a to oczywiście przekłada się na prowizję dla samej firmy. Co ciekawe, LeadStar oferuje również dodatkowe 5% od zarobków dla akcji odbytych w dniu swoich urodzin lub w dniu powstania firmy w przypadku kont zarejestrowanych jako działalność. Jest to z pewnością bardzo miły bonus dla użytkowników który zachęca do nawiązania dłuższej współpracy. Należy jednak wspomnieć, że wielu użytkowników uskarża się na jedyną dostępną metodę płatności, czyli przelew bankowy. Pozostałe popularne programy afiliacyjne mają ich do wyboru co najmniej kilka. Z pewnością wraz z upływem czasu i szybkim rozwojem tej firmy nowe opcje zostaną uruchomione dla użytkowników, trzeba mieć bowiem na względzie stosunkowo młody wiek tej firmy, bo zaledwie dwa lata. Niemniej jednak firma LeadStar zdecydowanie jest warta polecenia i wypróbowania!

Solutions4Ad – obiecująca sieć w branży finansów

Czasem warto zwrócić uwagę na mniejsze sieci afiliacyjne, mogą one bowiem kryć w sobie ogromny potencjał i szybko zmaksymalizować nasze zyski. Przykładem tego jest Solutions4Ad, która w odróżnieniu od powyżej opisanych programów nie posiada typowo korporacyjnej struktury, a kontakt w razie pytań czy problemów technicznych możliwy jest bezpośrednio z zespołem zarządzającym firmą. Ta organizacja oferuje użytkownikom głównie współprace w branży ubezpieczeń, finansów, ale i gier online. Można znaleźć tam mnóstwo ofert kredytów, pożyczek czy innych form produktów finansowych, którymi zainteresowanie nigdy nie słabnie, dlatego stanowić to może źródło dużego zysku dla właściciela witryny internetowej. Dodatkowo bogata oferta gier online które również są bardzo popularne sprawia, że podejmowanie współprac z tą firmą naprawdę przynosi korzyści finansowe. Próg wypłaty dla użytkowników to 100 zł, a dostępnych jest co najmniej kilka metod płatności. W Internecie można znaleźć mnóstwo pozytywnych opinii o tej sieci, a biorąc pod uwagę potencjał jaki kryje, można śmiało stwierdzić że Solutions4Ad to poważna konkurencja dla pozostałych, wyżej opisanych propozycji. Ostateczny wybór zależy jednak tylko i wyłącznie od preferencji użytkowników!

Na czym polega freelancing i jak zacząć zarabiać pieniądze jako freelancer?

Freelancer, czyli tłumacząc dosłownie wolny strzelec to osoba, która zamiast pracy na etacie zdecydowała się na samodzielne pozyskiwanie zleceń w internecie. Osoby będące freelancerami bardzo często specjalizują się w określonych dziedzinach. Mogą być to: copywriting, grafika komputerowa, programowanie, tworzenie stron internetowych na zlecenie, wykonywanie zdalnie prac biurowych, jak i rozmaite prace dla studentów. Freelancerzy to osoby, które są niezależne, gdyż same decydują o tym, na jakie zlecenie się decydują, jak dużą ilość zleceń chcą wykonać, gdzie oraz kiedy pracują. Niezależność jest jednak często łączona z pewnym poziomem niepokoju o liczbę i opłacalność zleceń. Doświadczeni freelancerzy mają jednak często bazę stałych klientów, którzy zapewniają finansową stabilizację. Poza tym wśród branżowych specjalistów nie jest trudno o dobre zlecenia. W internecie jest bardzo duże zapotrzebowanie na usługi na przykład programistów, webmasterów, czy też copywriterów, gdyż branża IT stale się rozwija. Freelancing może być traktowany jako dodatkowe źródło dochodu, ale może również stać się głównym źródłem zarobkowania. W Polsce freelancing jest coraz bardziej powszechną formą zarabiania, a ludzie decydują się często na rezygnację z pracy etatowej, na rzecz właśnie tej formy działalności.

W jaki sposób można zarabiać na Youtube?

Platforma YouTube stanowi dla wielu ludzi spore źródło dochodu. Poza afiliacją na YouTube można zarabiać również dzięki uruchomionej monetyzacji. Aby uruchomić monetyzację na swoim kanale YouTube, należy przekroczyć magiczną liczbę 1000 subskrypcji. Od momentu uruchomienia monetyzacji Google zacznie wyświetlać reklamy przed naszymi filmami, a my otrzymywać będziemy wynagrodzenie wprost proporcjonalne do liczby obejrzanych przez naszych odbiorców reklam. Można również zarabiać na YouTube poprzez osoby wspierające kanał. W zamian za dostęp do na przykład materiałów premium lub statusu osoby wspierającej podczas stream’ów wiele osób decyduje się na dokonywanie comiesięcznej subskrypcji. Istnieje też specjalna półka z produktami, dzięki której fani kanału mogą przeglądać, a także dokonywać zakupu oficjalnych gadżetów youtuber’a. Fani cenionych youtuberów są również skłonni zapłacić za superczat i supernaklejki. Za wyróżnianie się wiadomości niektórych użytkowników właściciele kanałów potrafią zarobić niemałe pieniądze. Przychody z YouTube Premium oznaczają z kolei otrzymywanie części opłat z subskrypcji Premium, od osób, które oglądają treści zamieszczone na kanale.

W jaki sposób zarabiać na prowadzeniu bloga?

Na prowadzeniu bloga można zarabiać spore pieniądze. Wiele osób decydujących się na prowadzenie bloga, nie uzyskuje dochodu z tytułu tej działalności. Mając jednak określony plan na prowadzenie i promowanie bloga, jest to możliwe. Poczytne blogi, które prowadzą skuteczne kampanie reklamowe, potrafią osiągać naprawdę spore zyski. Bardzo ważna poza umiejętnością pisania jest również umiejętność promowania swoich wpisów, a także dopasowywanie odpowiedniej grafiki. Istnieją następujące metody zarabiania na prowadzeniu bloga.

  • Współpracowanie z markami to najbardziej popularna forma zarabiania na blogowaniu. Blogerzy recenzują często rozmaite produkty lub usługi w zamian za otrzymanie wspomnianych produktów lub usług. Często również poza taką formą zapłaty blogerzy mogą liczyć na wynagrodzenie finansowe.
  • Zarabianie za pomocą afiliacji jest również bardzo często formą zarobkowania blogerów. Afiliacja została opisana powyżej, natomiast warto wspomnieć dodatkowo, że w kontekście promowanych produktów i usług należy brać pod uwagę tematykę bloga.
  • Reklamy zamieszczone na blogu również są skuteczną metodą zarabiania pieniędzy. Monetyzacja bloga w taki sposób sprawia, że przestrzeń bloga jest “dzierżawiona”. Na tym właśnie polegają reklamy blogowe w Google AdSense.
  • Artykuły sponsorowane to kolejna metoda zarabiania na pisaniu bloga. Wpisy i artykuły sponsorowane to kolejna forma współpracy z markami. Prowadząc blog i pisząc artykuły sponsorowane, warto wiedzieć, że wykorzystujemy zaufanie naszych odbiorców. W związku z tym dobrze polecać produkty i usługi faktycznie przez nas sprawdzone i docenione. 
  • Tworzenie własnych produktów i sprzedaż ich na blogu jest również opłacalnym działaniem. Mogą to być zarówno produkty fizyczne, jak i produkty cyfrowe. Produktem fizycznym mogą być na przykład kubki lub odzież z logo blogera. Produktem cyfrowym mogą być z kolei kursy online dostępne po dokonaniu płatności.

Czym jest marketing szeptany i jak na nim zarabiać?

Marketing szeptany to działania marketingowe, których celem jest uzyskanie wrażenia “spontanicznego przekazu ustnego”. Autentyczne opinie zawsze robią wrażenie na potencjalnych przyszłych klientach firmy. Z tego też powodu istnieją osoby, które zarabiają na tworzeniu filmów zachwalających produkty bądź usługi danego przedsiębiorstwa. Marketing szeptany bardzo mocno wpływa na postrzeganie danej marki. Zarabianie w marketingu szeptanym związane jest z docieraniem do jak największej grupy odbiorców za pomocą mediów społecznościowych oraz podkreślanie wartości produktów i usług między innymi na nagraniach wideo. Najważniejszą cechą takich przekazów ma być autentyczność. Wiele firm, które promują w taki sposób swoją markę, produkty oraz usługi wystawia oferty współpracy na portalach z ogłoszeniami. 

Jak zarabiać na ankietach?

Wypełnianie płatnych ankiet w domu to metoda na wzbogacenie domowego budżetu. Tego typu czynności nie wymagają dużej ilości czasu ani specjalnych umiejętności, a pozwalają na uzyskanie przychodu. Duże firmy bardzo często potrzebują osób, które w ankiecie udzielą informacji na temat swoich zainteresowań, zakupowych nawyków, preferencji oraz upodobań. Tego typu działania pozwalają firmom na lepsze dopasowanie swojej oferty, a co za tym idzie na uzyskanie większych dochodów. Należy uważać przed przystąpieniem do programu związanego z wypełnianiem ankiet i sprawdzić rzetelność firmy. W związku z tym, że zwykle wypełnianie ankiet nie jest związane z podpisaniem umowy o pracę, zlecenie, ani nawet o dzieło, w internecie pojawia się sporo oszustw. Zarabianie na ankietach nie przynosi również dużych pieniędzy. Nie jest to opodatkowana forma zarobkowania. 

Która metoda zarabiania pieniędzy w internecie jest najlepsza?

Tak postawione pytanie nie pozwala na jednoznaczną odpowiedź. Bardzo dużo zależy jednak od tego, w jakiej dziedzinie najlepiej się odnajdujemy. Dla przykładu ceniony sportowiec może z powodzeniem prowadzić kanał na YouTube, w którym w rozmaity sposób będzie zarabiać pieniądze. Osoba, która od zawsze miała lekkie pióro może zdobyć internetową renomę dzięki wpisom blogowym. Zarabianie na blogu ma z kolei rozmaite formy. Osoby, którym łatwo przychodzi pisanie, mogą również sprawdzić się jako copywriterzy, a także redaktorzy. Inne formy freelancing’u takie jak programowanie, grafika komputerowa, czy też webmastering to dochodowe dziedziny, które wymagają określonych predyspozycji i umiejętności. W marketingu szeptanym świetnie odnajdą się osoby, które cechuje charyzma. Wypowiedzi z naturalnym przekonaniem na temat produktów i usług odniosą skutek i z pewnością przysporzą wielu nowych klientów. Zarabianie na ankietach to z kolei dobra forma zarobkowania dla osób, które nie oczekują dużych zarobków, a jednocześnie nie chcą bardzo angażować się w podejmowane działania. Każda forma zarabiania w internecie jest dobra, jeżeli sprawia satysfakcję i pozwala na poprawę sytuacji ekonomicznej. Wiele osób w naszym kraju zaczyna łączyć pracę na etacie z zarobkowaniem w internecie. Zarobki osiągane w internecie jako forma podreperowania budżetu śmiało mogą zostać przeznaczone w takim wypadku na drobne przyjemności. Ludzie, którzy zarabiają w 100% przez internet to również coraz bardziej liczna grupa. Praca zdalna jest niesamowicie wciągającym zajęciem.