Play-to-earn, czyli zarabianie na graniu. Czy tak właśnie wyglądać będzie przyszłość gamingu?

Gracze spędzają dziesiątki, setki, a nawet tysiące godzin przy grach komputerowych. A gdyby tak mogli zarobić na swoim hobby? Tutaj z pomocą przychodzi nowy model play-to-earn.

Prosty pomysł wykorzystania tokenów NFT

W niemal każdej grze wymagane jest zbieranie zasobów, kolekcjonowanie kart czy produkowanie i wykorzystywanie przedmiotów. W grach typu play-to-earn zamysł jest taki sam, z tym, że jednym z pozyskiwanych materiałów są kryptowaluty lub tokeny NFT, które następnie można sprzedać na giełdzie.

Technologia blockchain sprawia, że każdy z przedmiotów w grze staje się niemożliwy do powielenia, a to daje mu z kolei wartość kolekcjonerską. Prowadzi to do możliwości stworzenia cyfrowej gospodarki w wirtualnym świecie.

Czym właściwie są gry play-to-earn?

Założeniem gier play-to-earn jest umożliwienie graczom generowania stałych dochodów z kryptowalut. Wystarczy grać w daną grę i nieustannie rozwijać swoje konto, aby zacząć czerpać z tego zyski. Mechaniki poszczególnych tytułów znacząco się od siebie różnią, dokładnie tak samo jak w popularnych tytułach MMO.

Play-to-earn stworzyło ekonomię oraz modele biznesowe, dzięki którym gracze mogą pracować na swój dochód. Warto przy tym pamiętać, że rozpoczęcie przygody z grami play-to-earn zazwyczaj wiąże się z początkową inwestycją, choć nie jest to reguła. Niektóre tytuły pozwalają na całkowicie darmowy start bez ukrytych haczyków. Przed rozpoczęciem przygody w świecie gier play-to-earn warto dobrze zgłębić temat i poznać recenzje wybranych tytułów. Pozwoli to uniknąć przykrych potknięć.

Czy gry play-to-earn naprawdę pozwalają zarobić?

Gry oparte na technologii blockchain oraz NFT pozwalają osiągnąć przychód, który jest w stanie zastąpić pensję. Niektórzy gracze decydują się na postawienie na gry play-to-earn jako na swoje główne źródło dochodu. Upraszczając całą kwestię istnieją trzy podstawowe sposoby zarabiania prawdziwych pieniędzy:

farmienie, czyli zarabianie kryptowalut w grze poprzez wykonywanie codziennych zadań lub walkę z potworami i graczami

zdobywanie i handel NFT. Tokeny NFT mogą reprezentować wybrany przedmiot czy nawet postać. Rzeczy mogą mieć wartość kolekcjonerską, poprawiać kosmetykę lub mieć istotne znaczenie podczas rozgrywki

stackowanie, czyli najbardziej czasochłonny sposób, który wymaga też znacznego kapitału początkowego. Niektóre tytuły play-to-earn pozwalają blokować tokeny NFT w smartkontraktach, co przekłada się na rosnące nagrody.

Dla przykładu: stackowanie tokenów może nagrodzić gracza Mystery Boxami, w których znajdują się losowe NFT o różnej wartości. Zawartość Mystery Boxa można sprzedać na giełdzie. Niestety ten sposób ma w sobie sporą dawkę losowości i jest stosunkowo drogi, a więc minie znacznie więcej czasu zanim zacznie przynosić czysty zysk. Z drugiej strony jest to pewniejsza stałość dochodu.

Zarobki w grach play-to-earn

Tak jak w każdej grze online, tak i tutaj osiągane efekty zależne są od czasu i pracy poświęconej rozgrywce.

Popularne farmienie, czyli zarabianie poprzez regularne wykonywanie codziennych zadań pozwala zarobić od 200 do 1000 dolarów miesięcznie. Interesującym przypadkiem są Filipiny, gdzie ta metoda stała się alternatywą dla zasiłków dla bezrobotnych.

W pozostałych metodach ciężko jest stwierdzić z całą pewnością ile może zarobić gracz stawiający na handel tokenami NFT. Wszystko ze względu na fakt, że rozbieżność w cenach jest ogromna, a całość zależy od zaangażowania gracza i odrobiny szczęścia. Najdroższa transakcja, która miała miejsce w październiku 2021 roku przekroczyła 130 tysięcy dolarów.

Bezpieczeństwo w grach play-to-earn

Warto podkreślić, że gry oparte na blockchainie gwarantują całkowite bezpieczeństwo i niwelują możliwość pojawienia się korupcji czy oszustw. Blockachin jest utrzymywany przez rozproszoną sieć komputerów przechowujących kopie danych. Dzięki temu nie ma możliwości, aby ktoś ingerował w system kopiując, kradnąc lub zmieniając przedmioty. Oznacza to, że unikalne przedmioty zawsze będą utrzymywać swoją wartość.

Czy gry play-to-earn rzeczywiście mogą generować dochód?

Z pewnością gry play-to-earn są nowością na rynku gamingowym. Bezpieczeństwo systemu blockchain oraz zapewnienie rzeczywistej unikalności przedmiotów wygenerowanych w formie tokenów NFT sprawia, że istnieje znacznie mniejsze ryzyko utraty wirtualnego dorobku niż w dowolnej grze MMORPG. Biorąc pod uwagę rzeczywiste osiągnięcia zwyczajnych graczy oraz nieustanny rozwój gier play-to-earn sytuacja wygląda niezwykle ciekawie. Z pewnością nie każdy będzie w stanie zapewnić sobie w ten sposób pensję, ale porządne podbudowanie budżetu domowego jest w pełni możliwe. Wystarczą chęci, pogłębienie znajomości tematu i cierpliwość w dążeniu do celu.