Oszczędności i nadwyżki finansowe — Nie wiesz co można z nimi zrobić? Sprawdź jak inwestować je w przyszłość!

Oszczędności, które zdążyliśmy wypracować, są już same w sobie nagrodą za wytrwałość w oszczędzaniu i rozważne podchodzenie do finansów. W takim jednak momencie zaczynamy najczęściej zastanawiać się, na co możemy wykorzystać oszczędności, które już mamy, aby pracowały na nas, a nie leżały bezczynnie w słoiku. Istnieje wiele ciekawych sposobów na zainwestowanie oszczędności, które dadzą nam duże profity w przyszłości — nie zawsze finansowe, ale również takie, które ułatwią nam znacznie życie. Poniżej przedstawię Ci listę ciekawych sposobów na wykorzystanie nadwyżek finansowych.

Prywatne pakiety medyczne — zadbaj o zdrowie

Pierwszym sposobem na pożyteczne wykorzystanie naszych nadwyżek finansowych, które posiadamy, są prywatne pakiety medyczne. Są to gotowe ubezpieczenia zdrowotne umożliwiające leczenie się prywatnie w różnych sieciach klinik. Jest to sposób szczególnie warty rozważenia jeśli posiadamy dzieci lub problemy ze zdrowiem. Na rynku działa wiele sieci prywatnych klinik umożliwiających ubezpieczenie się. Możemy wykupować różne pakiety o różnej wysokości miesięcznego abonamentu. Zaczynają się one już od kilkudziesięciu złotych. Analogicznie im wyższy miesięczny abonament, tym szerszy zakres ochrony. Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu będziemy mogli umawiać się na wizyty lekarskie u specjalistów bez oczekiwania w kolejkach czy wykonywać badania, a nawet zabiegi od ręki. To bardzo dobry sposób na leczenie się np. dentystyczne i poprawienie swojego stanu zdrowia. W razie nieprzewidzianych problemów będziemy mogli otrzymać też szybką i profesjonalną pomoc.

Dodatkowa prywatna emerytura

Jeśli miesięcznie posiadamy nadwyżki finansowe, których nie konsumujemy, możemy przeznaczać je na dodatkową prywatną emeryturę. W Polsce prywatne fundusze emerytalne stają się coraz bardziej popularne. Polegają one na miesięcznej wpłacie składki ubezpieczeniowej przez określony czas np. 15 lat, a następnie po osiągnięciu wieku emerytalnego odbieraniu dodatkowej emerytury. Jej suma zależy od pakietu, który wybierzemy. Im wyższą miesięcznie składkę będziemy płacić, tym wyższa finalnie emerytura. Z dodatkowej polisy emerytalnej możemy skorzystać niezależnie od emerytury państwowej czy naszych zarobków i obecnej sytuacji zawodowej. Jest to też zabezpieczenie na przyszłość np. na wypadek problemów z państwowym systemem emerytalnym. Do wyboru mamy również pakiety o różnej wysokości miesięcznej opłaty i różne marki, do których możemy skierować swoje kroki. Najtańsze pakiety zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie i pozwalają na uzyskanie dodatkowej emerytury w przyszłości. Korzystanie z dodatkowych polis emerytalnych jest zatem trafioną inwestycją.

Inwestycja w swoją wiedzę, wykształcenie i umiejętności

bardzo dobrym i trafionym sposobem inwestowania nadwyżek, które posiadamy, jest inwestowanie ich w rozwój. Działanie takie zawsze procentuje sporymi zyskami — zarówno finansowymi jak i mentalnymi. Inwestując środki w siebie, możemy podnosić swoje kwalifikacje, kończyć kursy, kolejne kierunki studiów czy nabywać wiedzę, która podniesie nasze twarde umiejętności. Dzięki temu wszystkiemu będziemy mogli pracować za wyższe wynagrodzenie — często lżej i bardziej komfortowo. Podniesienie swoich kompetencji zawodowych to też szansa na zarabianie dużo wyższych pensji. Inwestowanie w siebie nie jest zatem pustym sloganem a wymierną korzyścią i inwestycją, która zwróci się nam poprzez wyższe zarobki w przyszłości. Posiadając pewne nadwyżki warto wybierać takie podnoszenie kwalifikacji, które da nam najwięcej możliwości. Może to być zarówno rozwijanie się w danym zawodzie lub nawet przebranżowienie się i uzyskanie szerokiej wiedzy, która skutecznie zabezpieczy nas np. przed kryzysem danej branży.

Budowanie dochodu pasywnego

Jednym z ciekawszych — stricte biznesowych sposobów spożytkowania nadwyżek finansowych jest budowanie dochodu pasywnego i przekazywanie oszczędności właśnie na ten cel. Dochód pasywny to taki który raz stworzony samodzielnie generuje zyski bez konieczności poświęcania mu żadnego czasu lub uwagi. Dobrym przykładem jest np. zakup mieszkania, a następnie jego wynajęcie co miesięcznie zapewni nam regularne zyski. Jest to najbardziej okazały sposób budowania dochodu pasywnego i warty uwagi jeśli miesięcznie pozostaje nam w portfelu spora suma pieniędzy. Istnieją też mniej wymagające pomysły takie jak zlecenie napisania książki, czy zakup akcji pod dywidendy. Opublikowana książka tak jak zakupiona akcja dywidendowa będzie przynosiła regularne zyski w przyszłości bez naszego zaangażowania. Możemy też inwestować w fundusze inwestycyjne lub biznesy, choć to sposób obarczony pewnym ryzykiem.

Modernizacja mieszkania lub domu

Kolejnym sposobem, na który możemy wykorzystać nasze oszczędności, jest zainwestowanie ich w modernizację naszego domu lub mieszkania. Modernizacja taka sprawi, że w przyszłości będziemy płacili mniejsze opłaty za mieszkanie, a dzięki temu będziemy oszczędzać jeszcze więcej. Inwestycja w modernizację domu może mieć różne formy. Najtańszymi jest wymienienie żarówek na energooszczędne, zainstalowanie napowietrzaczy wody czy wymiana sprzętu agd/rtv na bardziej ekonomiczny. Do większych inwestycji należeć będzie ocieplenie domu, zainstalowanie paneli fotowoltaicznych czy wymiana innych systemów technicznych.

Poduszka finansowa

Bardzo dobrym ruchem jeśli posiadamy nadwyżki w miesięcznym budżecie jest stworzenie poduszki finansowej. To pula pieniędzy, która ma być zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi sytuacjami w życiu. Jest też często nazywana środkami na czarną godzinę. Pieniądze te możemy odkładać regularnie na konto bankowe lub podzielić na dwa miejsca przechowywania, aby mieć do nich zawsze dostęp nawet w przypadku czasowej awarii czy upadku banku. Poduszka finansowa pozwoli nam szybko reagować na problemy czy niespodziewane wydatki i będzie zabezpieczeniem np. przed nagłym pogorszeniem się naszej sytuacji finansowej — kiedy nie będziemy mieli już środków finansowych w budżecie domowym. Poduszkę finansową możemy tworzyć w różnych sumach w zależności od naszych możliwości finansowych. Choć jest to ostatni w naszym zestawieniu pomysł na pozyskiwanie nadwyżek finansowych, to warto rozpoznać właśnie od niego użytkowanie naszych nadwyżek finansowych.