Jaką kartę debetową wybrać?

W tym wpisie postaram się wyjaśnić czym różni się karta charge od kredytowej, a bankomatowa od debetowej. Jakie są rodzaje kart wydawanych przez banki? Istnieją karty płatnicze, umożliwiające opłacanie transakcji, i bankomatowe – tylko do wypłaty gotówki z maszyn prowadzonych przez bank, w którym posiadasz konto. Jest ich już coraz mniej, bo instytucje finansowe dążą do uatrakcyjnienia swojej oferty. Oferują w zamian karty debetowe, które nie tylko pozwalają podjąć pieniądze z maszyny, ale i płacić w sklepach, restauracjach i punktach usługowych. Za pomocą kart można też podejmować gotówkę w kasach bankowych. O tym, czy wasze plastikowe pieniądze są honorowane w danym sklepie, bankomacie czy banku, informują specjalne naklejki z symbolem danej karty.

Czym się różni karta debetowa od kredytowej?

Karty debetowe dają prawo do płacenia tylko do wysokości stanu konta. Jeśli zawarliście z bankiem umowę w sprawie kredytu odnawialnego (lub umowę debetową), możecie wydać więcej niż macie na rachunku. Pieniądze wykorzystane za pomocą karty są natychmiast blokowane na koncie. Od transakcji bezgotówkowych z reguły nie ma prowizji. Możecie też pobrać gotówkę z bankomatu. Jeśli należy on do waszego banku, z reguły nie będziecie musieli płacić żadnej prowizji. Jeśli skorzystacie z obcej maszyny, marża może wynieść np. 3-4%, ale nie mniej niż np. 2-7 zł.

Karty obciążeniowe (charge) z odroczonym terminem płatności – tu bank wystawia rachunek na koniec miesiąca i dopiero wtedy potrąca całą wydaną przez was sumę. Niejako kredytuje swoich klientów przez ten okres. Dlatego do kwoty transakcji dolicza swoją prowizję – zwykle 1-1,4%. Zapłacicie także, jeżeli za pomocą takiej karty będziecie pobierali gotówkę z bankomatu – prowizje są wtedy równe lub nieco większe niż w przypadku kart charge.

Karty kredytowe różnią się od obciążeniowych tym, że w końcu miesiąca nie trzeba pokrywać całego zadłużenia, ale tylko niewielką jego część. Resztę możecie spłacać w ratach. Bank dobrze na nas zarobi, naliczając odsetki. Jeśli więc już macie konto, przeważnie taniej jest zawrzeć umowę w sprawie kredytu odnawialnego.

Możecie tez używać karty kredytowej jak portmonetki, płacić nią wszelkie rachunki i po otrzymaniu miesięcznego zestawienia transakcji od razu spłacać całe zadłużenie. Wtedy bank z reguły nie nalicza żadnych odsetek ani prowizji. Chyba że za pomocą takiej karty braliście gotówkę – wtedy naliczane są dodatkowe opłaty, a odsetki lecą od dnia, w którym skorzystaliście z bankomatu.