Jak poradzić sobie z prokrastynacją?

Prokrastynacja to zaburzenie psychologiczne, takie jak depresja czy ADHD. Oznacza ono skłonność do odkładania rzeczy na później albo nie kończenie zaczętych projektów. Ale z drugiej strony często prokrastynacja to coś co tylko sobie wmawiamy, bo każdy człowiek robiąc coś źle szuka usprawiedliwienia. Tak też jest w przypadku osób leniwych, których wytłumaczeniem na brak produktywności jest prokrastynacja. Jeśli Tobie też zdarza się szukać takiego usprawiedliwienia to spróbuj zastanowić się dlaczego ciągle zwlekasz? Może po prostu mylisz priorytety stawiając rozrywkę przed obowiązkami? Wtedy to wcale nie jest prokrastynacja. Oto kilka skutecznych rad dla osób zdekoncentrowanych.

Jak poradzić sobie z prokrastynacją?

Po pierwsze uświadom sobie, że masz skłonność do prokrastynacji i przyznaj się do tego. Wykonaj prosty przegląd swoich osiągnięć za np. ostatnie pół roku. Odpowiedz sobie na pytanie – jakie projekty rozpocząłeś i ile z nich zakończyło się powodzeniem? Zastanów się także czego nie udało Ci się osiągnąć. To istotne pytania, które pomogą Ci przyznać się do tego, że masz skłonności do prokrastynacji.

Zastanów się nad swoimi priorytetami w życiu i odpowiedz sobie czy to co w tej chwili robisz interesuje Cię naprawdę. Czy mógłbyś to robić przez całe życie? Miejsce i środowisko, w którym się teraz znajdujesz mogą aktywować w Tobie skłonność do odkładania rzeczy na później. Jeśli Twoje studia czy praca Cię nie pociągają to może czas je zmienić? Najgorszą opcją jest pozostać w stanie stagnacji bez podjęcia żadnego wyboru.

Spróbuj znaleźć w sobie motywację, która jest podstawą podjęcia każdego działania. Obiecaj sobie nagrodę po ukończeniu danego projektu np. jakiś wyjazd czy kupienie sobie czegoś o czym marzysz. Myśl też o tym jakie długoterminowe zyski przyniesie Ci taka wydajna praca oraz jakie cele jesteś w stanie osiągnąć i czego się nauczyć. Zmotywować Cię mogą także skutki negatywne wiążące się z nieukończeniem projektu czy konsekwencje nie dotrzymania terminu.

Podziel swój cel na mniejsze kroki, bo łatwiej jest wykonać mniejsze zadania niż jedno duże na raz. W ten sposób nie znudzisz się pracując nad jednym zajęciem i będziesz mieć pełną kontrolę nad postępem prac przy projekcie.

Skoncentruj się na celu i postaraj się pozbyć się wszelkich czynników Cię rozpraszających (na biurku czy w głowie). Zastanów się co może Cię rozpraszać w Twoim miejscu pracy i przeszkadzać w koncentracji? Usuń te rozpraszacze jak najszybciej, bo mogą one mocno obniżać Twoją wydajność.

Myślę, że powyższe rady dotyczące tego jak radzić sobie z prokrastynacją powinny Ci choć trochę pomóc w rozpoczęciu skutecznych działań. Nie mów sobie, że zabierzesz się za to jutro, bo zmiany musisz wprowadzić już teraz!