Jak kupować akcje?

Akcje można kupić przez Internet, otwierając tanie konto maklerskie. Można elektronicznie przelać pieniądze na konto i rozpocząć handel akcjami. Większość witryn internetowych tzw. broker pobiera niewielkie opłaty za wykonywane transakcje.

Na giełdzie istnieją setki tysięcy akcji, dlatego inwestorzy kierują się przy zakupie różnymi kategoriami: rozmiarem, stylem i sektorem.

Rozmiar:

Wielkość przedsiębiorstwa odnosi się do jego rynkowego kapitału, którego obrazem jest obecna cena oraz łączna liczba akcji danego przedsiębiorstwa w obrocie. Na tej podstawie inwestorzy oceniają ile dana firma jest warta.

Firmy z dużym kapitałem rynkowym, lub “o dużej kapitalizacji” wydają się być pewne i stabilne, ale ze względu na ich wielkość, mają niższy potencjał wzrostu akcji niż małe firmy.

W dłuższej perspektywie, akcje o małej kapitalizacji mają tendencję do rośnięcia w szybszym tempie. Jednak firmy o małej kapitalizacji częściej popadają w kłopoty, przy szybkim wzroście akcji, dlatego trzeba ich akcje we właściwym momencie sprzedać.

Akcje średnich przedsiębiorstw, plasują się gdzieś po środku.

Styl:

“Wzrost”, firma rozwija się w ponadprzeciętnym tempie, jednocześnie jej akcje cały czas idą w górę, ale większy potencjał firmy to większe ryzyko. Akcje rosną kiedy firma się rozwija oraz kiedy „czasy są dobre”, ale jak tylko spowolni się jej wzrost, to akcje zaczną tracić na wartości.

Przeciwieństwem wzrostu jest “wartość” akcji. Nie ma jednej definicji wartości akcji, czasem inwestorzy kupują akcje firm, których cena nie jest adekwatna do ich wartości. Może firma namieszała, powodując gwałtowny spadek akcji – inwestor może myśleć, że firma jest wciąż solidna, a rzeczywista wartość akcji nie znajduje odzwierciedlenia w obniżonym kursie akcji.

 

“Cykliczność” – firma produkuje towar, który nie jest rozchwytywany w całym cyklu koniunkturalnym. Na przykład, producenci stali odnotowują wzrost sprzedaży, gdy gospodarka wzrasta, rozwijają się firmy budowlane, powstają nowe mieszkania, które są kupowane przez konsumentów, tym samym zwiększa się produkcja stali.

Ale gdy gospodarka zwalnia, ich sprzedaż również. Na cyklicznym wzroście akcji można zarobić dużo, dlatego inwestorzy starają się odgadnąć, kiedy przyjdzie następne ożywienie i pogorszenie koniunktury.

Sektor:

Standard & Poor – akcje dzieli się na 10 sektorów i kilkadziesiąt branż. Ogólnie mówiąc, na różne sektory mają wpływ różne rzeczy. Tak więc w danym momencie, niektóre dobrze sobie radzą, a inne nie.

W większości przypadków sektor finansów, opieki zdrowotnej i technologii mają tendencję do najszybciej rozwijających się sektorów, podczas gdy sektor konsumpcyjny i zbrojny jest stabilny przy umiarkowanym wzroście. Pozostałe sektory wydają się być cykliczne, szybko rozwijają się w dobrych czasach i przestają w czasach recesji.


Jak dokonać wyboru?

Mimo, że istnieje ponad 6000 spółek giełdowych, rdzeń twojego portfela akcji powinien składać się z silnych finansowo przedsiębiorstw przynoszących ponadprzeciętne zarobki przeciętnego wzrostu.
Istnieje tylko około 200 akcje, które pasują do tego opisu. Wyważony portfel akcji powinien składać się z 15 do 20 akcji, z siedmiu lub więcej różnych branż.

Najlepiej kupować akcje z umiarkowaną, ale ponadprzeciętną stopą wzrostu i w rozsądnej cenie.

Statystycznie, akcje z wysoką stopą wzrostu są zazwyczaj drogie i muszą spełniać zawyżone oczekiwania inwestorów.

Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę kupując akcje jest stosunek Price/Earnings w porównaniu z naszymi przewidywaniami. Idealny stosunek P/E powinien być mniejszy niż podwójna szacowana rentowność ( P/E nie więcej niż 30 za akcje z 15% całkowitego potencjału zwrotnego).