Influencer marketing — Poznaj jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się trendów e-marketingu!

Influencer marketing to strategia marketingu internetowego która zadomowiła się w branży reklamy i jest coraz częściej wykorzystywana przez osoby chcące reklamować się w sieci. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o influencer marketingu, a także podsuwamy przydatne wskazówki, dzięki którym reklamowanie się poprzez polecenia influencerów będzie skuteczniejsze i efektywniejsze.

Czym jest influencer marketing?

Influencer marketing to strategia marketingu internetowego polegająca na promowaniu się poprzez polecenia osób znanych i rozpoznawalnych w danej branży. W myśl tej zasady i będziemy płacili influencerom – osobom posiadającym duże grono fanów, aby ci w zamian za opłatą polecili im naszą markę. Influencer marketing staje się jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów promocji internetowej, a także dynamicznie i szybko zyskuje na popularności ze względu na wzrost pojawiania się dużej ilości nowych idoli internetowych czy skuteczność i inne plusy.

Mówiąc o influencer marketingu powinniśmy również dokładnie określić kim są influencerzy, czyli osoby które będą reklamowały nas jeśli zechcemy wdrożyć taką reklamę. Influencerzy to osoby działające w internecie w różnych branżach, a także w różny sposób, które mają grono swoich fanów. Mogą być to bloggerzy, vloggerzy czy osoby prowadzące swoją stronę internetową. Mianem influenceraa nazywa się jednak tylko te osoby, które zajmują się płatną reklamą i poleceniem marek czy produktów w gronie swoich fanów.

Polecenia przy pomocy influencer marketingu, mogą mieć bardzo różną formę. Przede wszystkim może być to nieujawnione reklamowanie danej marki, czyli tzw. kryptoreklama. Influencerzy w tej opcji nie zaznaczają, iż współpracują z daną marką, ale używają jej produktów, a także często ją wspominają i lokują ją w swoich przekazach. Kolejnym sposobem reklamy w stylu influencer marketingu może być sponsoring danej marki. Może ona sponsorować konkretny kanał tematyczny lub influencera, który w zamian za to będzie informował użytkowników o sponsorowaniu czy polecał produkty danej marki. Influencer marketing może być również wdrażany jako po prostu otwarte polecenie konkretnej marki i przedstawienie jej w pozytywnym świetle. Rekomendacja influencera często jest bardzo silna nawet gdy jest prezentowana w najprostszy sposób. Influencerzy nawiązujący współpracę z konkretnymi markami, mogą również testować i używać produktów danej marki i w ten sposób prezentować jej pozytywne oblicze wśród swoich odbiorców. Podsumowując, influencer marketingiem może być:

kryptoreklama
sponsoring marki
otwarte polecenie marki
testowanie produktów

Celem influencer marketingu jest dotarcie do konkretnej grupy odbiorców, a także zaprezentowanie się im w pozytywnym świetle. Ten sposób reklamowy bazuje na budowaniu pozytywnego wizerunku i bezpośrednim polecaniu naszej marki. Przy pomocy influencer marketingu możemy uzyskiwać różne cele takie jak zwiększenie zasięgu marki, budowanie pozytywnego wizerunku lidera branżowego czy pozyskiwanie klientów w celu sprzedażowym.

Z influencer marketingu może korzystać każda osoba niezależnie od tego czy jest osobą prywatną, prowadzi małą firmę czy dużą markę, a ten sposób reklamy internetowej praktycznie nie ma ograniczeń, co do formy, sposobu czy skali działania.

Dlaczego influencer marketing jest skuteczny?

Influencer marketing to bardzo skuteczny sposób reklamy internetowej, a zawdzięcza to kilku swoim cechom. Przede wszystkim jest on skuteczny, gdyż naszą markę poleca osoba znana i popularna w internecie. Wielu fanów również chce używać tych samych produktów czy korzystać z tych samych usług, co ich idol, dzięki czemu nawet jedno małe polecenie ma bardzo dużą siłą przebicia. Rekomendacje już same w sobie są bardzo skutecznym sposobem reklamy, a dodając do tego jeszcze grono zaangażowanych fanów i “szczere” polecenie danej marki może przynieść bardzo dobre skutek.

Influencer marketing to często również bardzo duży zasięg reklamy. W wielu przypadkach nawet jednym postem czy jedną reklamą możemy dotrzeć do bardzo dużego grona odbiorców. Docierając do dziesiątek czy setek tysięcy osób, siłą rzeczy spora część z nich zainteresuje się naszą marką. Działanie na tak dużą skalę może być trudne i kłopotliwe przy innych strategiach reklamowych, które posiadają ograniczenia pod tym względem np. gdy prowadzimy profil w social mediach czy korzystamy z kampanii reklamowych. W tym wypadku ilość idąca razem z jakością również ma spory wpływ na skuteczność reklamy, a influencer marketing może być dzięki temu nawet głównym sposobem promocji marki w sieci.

Na skuteczność influencer marketingu wpływa również to w jaki sposób docieramy do naszych odbiorców. Robimy to przez zaufane osoby z danego konkretnego grona. Wiedząc, iż jest to reklama, nie budzi ona jednak tak negatywnych emocji jak nachalne banery reklamowe czy reklamy telewizyjne. Dzięki targetowaniu reklamy, a także przedstawieniu jej przez zaufaną osobę, odbiorcy postrzegają ją bardziej jako możliwość zapoznania się z ciekawą ofertą, marką czy produktami, które są korzystne.

Jakie są korzyści influencer marketingu?

Przede wszystkim influencer marketing jest bardzo skutecznym sposobem reklamy internetowej. Jak wspomnieliśmy wyżej, polecenia liderów branżowych mają bardzo duży wpływ na odbiorców a dzięki temu będziemy mogli liczyć na bardzo wysoki stosunek wydanych środków do otrzymanych efektów i pozyskanie wielu klientów. Sporą zaletą jest również duża łatwość w uzyskaniu takich wyników, gdyż często wystarczy jedno napomknięcie znanej osoby w danej branży, aby wielu jej fanów przeszło na naszą stronę internetową i zostali naszymi klientami.

Influencer marketing to również kwestie wizerunkowe. Jeśli nasza marka jest polecana i przedstawiana pozytywnie w danym środowisku tematycznym przez osoby znane i lubiane, tak właśnie będzie odbierana. Siła polecenia jest bardzo duża, a jeśli robią to autorytety branżowe, możemy liczyć na właśnie dokładnie taki odbiór naszej marki, w jaki jest ona przedstawiana. Dzięki temu możemy korzystać również z kolejnego plusa jakim jest równoczesne spełnianie kilku celów reklamowych. Możemy jednocześnie pozyskiwać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż jak i budować zasięg czy pozytywny wizerunek naszej marki. Jest to często trudne przy innych sposobach reklamy takich jak np. kampanie reklamowe czy pozycjonowanie stron internetowych.

Jedną z największych korzyści influencer marketingu na którą przeważnie nie zwracamy uwagi, a która jestem wręcz kluczowa jest naturalne targetowanie przekazu reklamowego. Odbywa się ono z uwagi na miejsce publikacji naszej reklamy. Korzystając z reklamy influencera w gronie osób – jego fanów którzy są zainteresowani daną kategorią tematyczną, będziemy mogli zatem liczyć na efektywność finansową naszych działań reklamowych czy skuteczność reklamy i wszystkie plusy wynikające z targetowania. Możemy wdrażać je za darmo bez dodatkowych opłat, a także wykonywania zbędnych dodatkowych czy kłopotliwych czynności. Jest to spora wartość dodana, która realnie wpływa na skuteczność przekazu reklamowego i wpływa na jakość pozyskiwanych klientów.

Influencer marketing możemy również bardzo łatwo skalować. Jest to ważny plus szczególnie gdy posiadamy spory budżet reklamowy lub zależy nam po prostu na najwyższej bezwzględnej skuteczności reklamy. Zatrudniając odpowiednio dużą ilość influencerów i przeznaczając odpowiednio większe środki na reklamę, będziemy otrzymywali adekwatnie większe efekty reklamowe. Wdrażając ten sposób reklamy internetowej nie musimy borykać się z takimi problemami jak zbyt mała grupa docelowa czy brak możliwości łatwego zwiększenia reklamy. W sieci w każdej branży będziemy mogli zatem łatwo zwiększać skalę naszej promocji.

Jak możemy wdrożyć IM?

Jeśli chcemy wdrożyć influencer marketing i korzystać z tego sposobu reklamy internetowej mamy kilka możliwości. Przede wszystkim możemy zgłosić się do agencji marketingowych czy interaktywnych, które zajmują się tego typu działaniami promocyjnymi w sieci. Po nawiązaniu współpracy z agencją marketingową wykona ona za nas wszystkie kompleksowe działania. Oznacza to, iż znajdzie dla nas influencerów, a także uruchomi współpracę z nimi. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż w zamian za opłatę uzyskujemy wysoki komfort promocji, a także pomoc specjalistów w doborze odpowiednich influencerów czy uzyskaniu odpowiedniego efektu. Z tej opcji warto skorzystać jeśli posiadamy budżet na działania reklamowe i jeśli influencer marketing spełnia wszystkie nasze wymagania odnośnie reklamy w sieci.

Drugim sposobem na wdrożenie influencer marketingu jest samodzielne rozpoczęcie współpracy z influencerami. Przede wszystkim możemy robić to poprzez liczne portale i serwisy internetowe, które są dedykowane takiemu celowi. Na serwisach tych znajdują się influencerzy którzy oferują reklamę na swoim kanale. Oferty możemy filtrować zarówno pod względem ilości fanów jak i platformy na której działają dani influencerzy, a także branży czy ceny jaką oferują. Po wyszukaniu odpowiednich ofert możemy nawiązać współpracę z konkretnym influencerem. Serwisy tego typu przede wszystkim oferują bardzo dużą konkurencję, a więc atrakcyjne ceny promocji i wiele różnych możliwości reklamy do wyboru. Samo obsługiwanie ich jest bardzo łatwe, a dzięki licznym ofertom możemy skorzystać z kilku niezależnych promocji, zwiększając bezpieczeństwo reklamowania się poprzez influencer marketing.

Trzecim ostatnim sposobem rozpoczęcia reklamowania się poprzez influencer marketing jest samodzielnie odnalezienie osób popularnych i zaproponowanie im współpracy. Będzie to najbardziej mozolny i czasochłonny proces, gdyż będziemy musieli konkretnych influencerów wyszukiwać samodzielnie. Będziemy musieli również sami ustalić wszystkie warunki współpracy, a także nadzorować współpracę. Ten sposób reklamy jest jednak szczególnie korzystny w niektórych sytuacjach. Przede wszystkim warto stawiać na niego jeśli zależy nam na niestandardowej współpracy lub jeśli mamy wysokie wymagania odnośnie współpracy z influencerami. Możemy również wybierać influencerów w taki sposób jeśli dobrze znamy branżę i posiadamy swoje ulubione kanały, blogerów czy witryny internetowe.