Freelancing i wykorzystywanie freelancerów w biznesie — Sprawdź kim są, co oferują i dlaczego warto korzystać z ich usług!

Freelancerzy to wbrew pozorom bardzo szeroka grupa osób, która stanowi sporą części rynku pracowników. Potencjalnie mogą być oni doskonałym rozwiązaniem na trudną sytuację na rynku pracy i pomagać nam rozwiązywać problemy kadrowe w różnych branżach. Przeważnie właściciele firm i marek nie do końca są świadomi ogromnego potencjału drzemiącego w tej grupie osób. W tym tekście podpowiem dlaczego warto zacząć korzystać z freelancerów w biznesie, co mogą nam zaoferować i w jaki sposób korzystać z ich usług.

Kim są freelancerzy?

Freelancerzy to specjaliści lub osoby nisko i średnio wykwalifikowane, które pracują niezależnie i na własny rachunek w danej branży. Świadczą one niezobowiązujące i z założenia jednorazowe usługi w danej kategorii tematycznej. W każdej branży znajdziemy wielu freelancerów, którzy działają jako wolni strzelcy. Podejmują oni pojedyncze zlecenia, czy projekty, nie wiążąc się z firmami na stałe. Co bardzo ważne, freelancerzy świadczą usługi na zasadzie B2B.

Patrząc na freelancerów od strony prywatnej, możemy zauważyć różne osoby pracujące w ten sposób. Przede wszystkim są to osoby, które posiadają wiedzę i kompetencje w danej branży, ale którym zależy na elastycznym zatrudnieniu. Często freelancerzy podróżują lub spełniają inne swoje marzenia i nie mogą przez to pracować stacjonarnie. Freelancerami są często też studenci lub osoby dorabiające do innego głównego zawodu, które również posiadają sporą wiedzę w danej kategorii. Freelancerzy to wreszcie też typowi specjaliści, którym opłaca się bardziej pracować na własny rachunek i budować własną markę, aniżeli pracować jednej firmie.

Dlaczego warto korzystać z usług freelancerów?

Pierwszym powodem dla którego warto wykorzystywać freelancerów w biznesie, jest brak kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników. W porównaniu z osobami, które zatrudniamy w naszej firmie freelancerzy nie generują żadnych wydatków. Nie musimy odprowadzać za nich składek ubezpieczeniowych, emerytalnych, a także nie musimy ponosić kosztów związanych z przygotowaniem i wyposażeniem stanowiska pracy. Dodatkowo możemy odliczać VAT od usług, jakie świadczą gdyż wystawiają nam fakturę po wykonaniu konkretnego zadania.

Wykorzystywanie freelancerów jest również korzystne ze względu na komfort ich zatrudniania. Nie musimy przeprowadzać procesów rekrutacyjnych, a także poświęcać dużej ilości czasu na znalezienie odpowiedniego pracownika. Jest to obecnie dzisiaj bardzo trudne, a na rynku freelancerskim mamy do wyboru wielu specjalistów praktycznie z każdej branży. Możemy zatrudniać ich wręcz od ręki w tym momencie, w którym potrzebujemy pomocy. Zatrudniając pracownika, istnieje również ryzyko, iż nie będzie się on sprawdzał i nie będzie nam pomocny. W takiej sytuacji jest go znacznie trudni zwolnić, aniżeli zrezygnować z usług wolnego strzelca.

Korzystanie z freelancerów to również możliwość nawiązania współpracy ze specjalistą wysokiej klasy. Na rynku duża część freelancerów posiada spore doświadczenie w konkretnych branżach, a także umiejętności i kompetencje. Oznacza to, że dość łatwo możemy znaleźć i zatrudnić do konkretnego projektu osobę, która wejdzie do niego i zacznie efektywnie działać. Bardzo często zatrudniając pracowników w tradycyjnej formie musimy przyuczać ich do danego stanowiska, a także poświęcić sporo czasu na ich wyszkolenie. Wykorzystując jednak wolnych strzelców możemy od razu czerpać korzyści, nie tracąc czasu ani zasobów związanych z przygotowaniem pracowników.

Dużym plusem tego rozwiązania jest również niezobowiązująca forma współpracy. Najczęściej podpisujemy zlecenie na wykonanie konkretnego zadania lub projektu. Jeśli dany freelancer nie spełnił naszych oczekiwań, nie będziemy musieli zatrudniać go przy kolejnych projektach i współpracować z nim długotrwale. Jeśli również nie wykona należycie zadania, nie będziemy zobligowani do wypłacenia mu wynagrodzenia. Będziemy mogli zatem zatrudnić pracowników w elastyczny sposób w zależności od naszych potrzeb czy możliwości. Taki rodzaj pracy oznacza również sporą opłacalność finansową, gdyż będziemy płacili jedynie za konkretne zamówione czynności i będziemy wykorzystywali potencjał freelancera już od pierwszych minut jego działania. Często wykona on również dane zadanie dużo szybciej, aniżeli nowo zatrudniony pracownik, a więc koszty jeszcze bardziej się z mniejszą.

Zaangażowanie freelancerów w wykonywane zadania to kolejny powód, dla którego warto korzystać z nich, gdy prowadzimy własny biznes, markę lub firmę. Zatrudniając wolnych strzelców będą oni chcieli wykonać zadanie jak najlepiej, aby otrzymać jak najlepszą ocenę np. na portalu ze zleceniami. Będą również starali się, aby nawiązywać kolejne współprace i zyskać stałego klienta. Osobom takim zależy znacznie bardziej na pozytywnej opinii i renomie, aniżeli osobom zatrudnionym w firmie które i tak otrzymują wynagrodzenie niezależnie od tego, jak mocno angażują się w wykonywanie zadań służbowych.

Gdzie i jak ich wyszukiwać?

Jeśli wiemy już, kim są freelancerzy dlaczego warto korzystać z ich usług, warto również powiedzieć, jak możemy ich wyszukiwać i zatrudniać. Przede wszystkim warto przeglądać portale z ogłoszeniami dla freelancerów, na których osoby z różnych branż bardzo chętnie reklamują się i oferują swoje usługi.

Drugim miejscem, w którym możemy poszukiwać ofert freelancerów są grupy tematyczne w social mediach. To bardzo aktywne miejsca, w których będziemy mogli zarówno przeglądać oferty freelancerów, jak i oferować współpracę jako marka.

Freelancerów możemy wyszukiwać również w wyszukiwarce Google, gdyż wielu z nich prowadzi swoje blogi, strony czy portfolia. Możemy również odwiedzać fora tematyczne związane z danymi kategoriami branżowymi lub spróbować wyszukać kontakty do specjalistów pracujących niezależnie w branży np. wymieniając się nimi z kontrahentami.

Zdecydowanie najważniejszym krokiem do podjęcia współpracy z freelancerami jest stworzenie jak największej grupy potencjalnych kandydatów. Następnym krokiem jest wysłanie zapytań ofertowych oraz chęci nawiązania współpracy. W im większej grupie będziemy poszukiwali freelancerów, tym korzystniejsze i liczniejsze współprace uda nam się nawiązać. Ostatnim etapem jest rozliczanie współpracy. W tym względzie najkorzystniejsze będzie opłacanie faktur wystawionych przez freelancerów.