Któż nie marzy o tym, by na jego konto bankowe sukcesywnie wpływała gotówka? Wiąże się to najczęściej z regularnie wykonywana pracą na rzecz przedsiębiorstwa lub samemu jego prowadzenia. Czy można nieprzerwanie czerpać korzyści finansowe z raz wykonanej pracy?
Co to jest dochód pasywny?
Według założeń teoretycznych sposoby na dochód pasywny polegają na jednorazowym wykonaniu pracy celem uzyskania cyklicznie powtarzającego się dochodu. Mogą się wydawać idealnym rozwiązaniem w biznesie, bo nie wymagają codziennego angażowania się w jakieś działanie, a mimo to przynoszą zyski. Niektórzy są zdania, że nie jestem możliwe osiągnięcie takie sposobu na pozyskiwanie środków. Czy da się więc w ten sposób zarabiać?
Jak to działa w rzeczywistości
Tyle teoria. W praktyce widać wyraźnie, że taki model biznesowy nie działa identycznie z jego założeniami. Zawsze trzeba wykonywać jakąś pracę, w mniejszym bądź większym zakresie, by utrzymywać poziom zarobków lub go zwiększać. Dobrym tego przykładem jest zakup nieruchomości. Jednorazowa akcja wykonana przez Ciebie to jej nabycie. Nie musisz cyklicznie wydawać tych samych pieniędzy, bo masz już akt notarialny.
Teoretycznie możesz uzyskiwać dochód pasywny, jeśli wynajmiesz komuś swój lokal. W zależności od miejsca i jego przeznaczenia może to być nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Jednak po pewnym czasie będzie on wymagał remontu. Stale też musisz kontrolować jego wykorzystywanie, faktyczny stan, kwestie związane z opłacaniem należności, umowy z dostawcami mediów.
Sposoby na dochód pasywny
Kolejnym przykładem jest branża MLM tj. sprzedaż bezpośrednia. Polega na budowaniu osobistej sieci dystrybucji produktów i usług. Przez niektórych mylona z nielegalną piramidą finansową. Jest reklamowana jako klasyczne źródło dochodu pasywnego. Zbudowana przez Ciebie struktura powinna generować comiesięczne zyski. Nie jest prawdą, że możesz zatrudnione przez siebie osoby pozostawić własnemu losowi. Być może sam nie będziesz musiał angażować się w rekrutację, ale zaczniesz organizować webinary i szkolenia branżowe.
Prowadzenie własnego bloga to kolejna metoda osiągania takiego dochodu. Można napisać pewne treści, które z czasem stają się popularne i czerpać zyski z oglądanych przez internautów reklam. Jednak zanim taka strona zacznie przynosić zyski, które pozwolą na uniezależnienie się od stałej pracy, trzeba poświęcić setki godzin na pisanie treści, pozycjonowanie strony, kontakty w social media czy nagrywanie filmów.
Inną formą dochodu pasywnego jest umieszczenie na własnym samochodzie reklamy restauracji lub firmy. Niejeden decyduje się na taki krok, by co miesiąc osiągać zyski. Nie są jednak wysokie kwoty pozwalające się utrzymać bez dodatkowego źródła dochodu. Poza tym jazda oklejonym autem po ulach miast nie dla każdego jest do przyjęcia. To jednak klasyczny model raz wykonanej pracy i zarabiania pieniędzy.
Model afiliacyjny
Skutecznym źródłem dochodu pasywnego może być również afiliacja. Polega na wykorzystywaniu swojej strony internetowej lub bloga na rzecz partnera reklamowego. Celem tego działania jest generowanie ruchu w sklepie internetowym reklamodawcy. Od ilości kliknięć w dany link zależy poziom zarobków. Taki model może działać w systemie wielu poziomów. Oznacza to np. możliwość zapisania do programu kogoś znajomego i czerpaniu korzyści z generowanego przez niego zysku.