Darmowe programy w internecie ciekawą alternatywą dla oryginalnych płatnych aplikacji. Sprawdź czym są takie programy, na jakiej zasadzie działają w przeglądarce i jakie mają korzyści

Darmowe programy w internecie online to bardzo ciekawa alternatywa dla kupowania ich w wersjach oryginalnych, desktopowych. Obecnie każdy najpopularniejszy program komputerowy ma swojego darmowego odpowiednika w sieci, z którego możemy korzystać online. Programy tego typu mają też również inne korzyści, które chciałbym przedstawić poniżej. Opiszę też dokładnie, czym są darmowe programy w sieci i na jakiej zasadzie działają.

Czym są darmowe programy online w sieci

Darmowe programy online w sieci to programy dostępne na poszczególnych stronach internetowych, które otwiera się i których używa w przeglądarce internetowej. Aby z nich skorzystać wystarczy jedynie dostęp do sieci i wejście na konkretną stronę internetową. Programy takie są zazwyczaj darmowe i szeroko publicznie dostępne. Są one często wiernymi kopiami znanych i popularnych programów komputerowych lub są konstrukcjami, które mają podobną funkcjonalność. W sieci istnieje wiele darmowych programów, zarówno edytorskich, jak i do obróbki audio i wideo czy zdjęć. Są one tworzone przez różne firmy i marki.

Zasada działania darmowych programów online w sieci jest bardzo prosta. Możemy korzystać z nich w niezobowiązujący sposób lub jeśli są płatne, wykupując dostęp do nich na określony czas. Gdy chcemy z nich skorzystać, wystarczy wejść na stronę internetową programu, a także wykonywać daną pracę. Często programy online w sieci posiadają też miejsca deskowe dla danego konta, gdzie możemy przechowywać nasze zapisane projekty. Umożliwiają one zarówno pobieranie ukończonej pracy, jak i wgrywanie projektów do edycji z komputera.

Zalety darmowych programów online

Darmowe programy online w sieci mają wiele zalet i są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych programów komputerowych. Przede wszystkim największą ich zaletą jest darmowość. W porównaniu z tradycyjnymi programami komputerowymi, za które musimy płacić często setki złotych, te dostępne w internecie są darmowe. Jest to ważny plus, który pomaga zaoszczędzić spore pieniądze i jest szczególnie istotny, jeśli programów potrzebujemy jedynie do podstawowego korzystania.

Darmowe programy online w sieci to również zaskakująca funkcjonalność. Są one przeważnie nieco mniej rozbudowane i zaawansowane, niż oryginalne programy komputerowe które naśladują, ale zapewniają często zaskakująco rozwiniętą funkcjonalność. Programy takie często umożliwiają podstawowe i średnio zaawansowane prace, które dla większości osób będą wystarczające. Co warto podkreślić, programy online sieci są kompatybilne z tymi desktopowymi umożliwiające edycję plików w wielu rozszerzeniach.

Programy online w sieci to również łatwa dostępność do nich i spory komfort użytkowania. Są one stworzone w czytelny, a także funkcjonalny sposób. Posiadają też różne wersje językowe, czy moduły pomocy. Możemy zatem korzystać z nich w bardzo komfortowy sposób. Są one również proste w obsłudze, a więc nie powinny sprawić szczególnych trudności w porównaniu do z oryginalnymi desktopowymi programami.

Sporym plusem darmowych programów online w sieci jest również ich wszechobecność. Aby skorzystać z konkretnego programu internetowego, nie musimy mieć dostępu do swojego komputera, a możemy zrobić to z dowolnego miejsca na świecie, po prostu wchodząc na stronę www. To bardzo przydatna funkcjonalność zarówno dla firm, jak i osób prywatnych, które często podróżują lub często korzystają z takich programów, a nie zawsze mogą mieć przy sobie swój komputer personalny.

Google Doc i Microsoft Online

Pierwszymi programami, które są najpopularniejsze w sieci, są programy edytorskie. Możemy zaliczyć do nich dwa najpopularniejsze programy online, w których możemy tworzyć i dyktować tekst, a są nimi Google Docs i Microsoft Online. Mają być one alternatywą dla płatnego programu Microsoft Office, który jest wiodącym programem edytorskim na świecie. Obie konstrukcje dostarczane przez Google i Microsoft mają podobną funkcjonalność. Oferują podstawowe i średniozaawansowane prace, a także arkusze kalkulacyjne, czy prezentacje i inne moduły znane z pakietu Office. Korzystanie z nich jest bardzo proste, gdyż należy przejść jedynie na konkretną stronę WWW, aby zacząć z nich korzystać. Same programy są bardzo podobne do swoich pierwowzorów i posiadają spore pole tekstowe wraz z paskami funkcyjnymi. Choć nie są tak zaawansowane jak znane pakiet Office i nie umożliwiają wykonywania wielu skomplikowanych czynności, do codziennych działań są zupełnie wystarczające.

Photopea

Program Photopea dostępny w internecie jest odpowiednikiem programu Photoshop. Jest to jeden z najdroższych programów, które dość trudno zakupić wielu osobom. Aplikację desktopową jednak dosyć udanie zastępuje Photopea i jest udaną alternatywą, z której możemy korzystać w internecie. Sam program daje wiele funkcjonalności edycji zdjęć i grafik, a także tworzenia nowych ilustracji. Jest on jak na internetowe standardy niezwykle rozbudowany i funkcjonalny, posiadając wszystkie najpopularniejsze opcja Photoshop-a. Obróbka zdjęć w tym programie niezwykle mocno przypomina pracę w pierwowzorze, a umożliwia on np. pracę na warstwach, korzystanie z szerokiej gamy efektów graficznych, czcionek i szablonów.

Fotor

Ciekawym i wartym uwagi programem dostępnym online w sieci jest również Fotor. Jest to jeden z najpopularniejszych programów do obróbki zdjęć. Umożliwia on jednak typowo fotograficzną obróbkę i retusz zdjęć. Posiada dużą ilość filtrów, a także możliwość ręcznego ustawiania takich parametrów zdjęcia jak kontrast, jasność czy nasycenie barw. Program ten daje możliwość również kadrowania zdjęć, a także nakładania efektów graficznych. Sam program jest bardzo prosty i umożliwia osobom nieznającym się na grafice dość zaawansowaną edycję zdjęć, które można zmienić z szarej przeciętnej fotografii w imponujące grafiki. Fotor jest programem typu freemium, co oznacza, że podstawowa funkcjonalność programu jest darmowa, a za zaawansowane filtry czy funkcjonalności będziemy musieli zapłacić poprzez wykupienie konta premium. Płatność za dodatkowe usługi nie wpływa jednak na jakość zdjęć a jedynie daje szersze możliwości.