Czy oszczędzanie pieniędzy to też zarabianie

Większości osób wydaje się, że zarabianie polega na tym, że na nasze konto wpływają nowe środki. Jednak oszczędzanie pieniędzy to również jeden ze sposobów zarabiania pieniędzy. I wbrew pozorom, nie polega jedynie na odkładaniu każdego grosza do skarbonki, co jest oczywiście prostym sposobem, ale długotrwałym i niekoniecznie przynoszącym satysfakcjonujący nas efekt…

Każdy z nas codziennie wydaje pieniądze, a te są nieustannie w obiegu. Jeden sprzedaje, drugi kupuje. Jest to jak najbardziej naturalna rzecz, zakładająca istnienie gospodarki. Co zatem należy robić, by nasze codzienne oszczędzanie przerodziło się w zarabianie pieniędzy?

Oszczędzanie pieniędzy i zarabianie

Zanim zaczniemy oszczędzać, powinniśmy postawić sobie 2 pytania:

  1. Z jakiego powodu chcemy zacząć to robić?
  2. Jaki czas na ten proces przeznaczymy?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam określić plan oszczędzania. Bo podobnie jak w przypadku zarabiania przez nas pieniędzy, musimy dokładnie określić w jaki sposób chcemy to robić, aby osiągnąć założone cele.

Dla przykładu – jeśli chcemy kupić sobie jakąś rzecz, na którą nie mamy na tę chwilę gotówki, wystarczy że przez jakiś czas będziemy minimalizować wydatki, aby uzbierać pożądaną sumę. Jeżeli natomiast planujemy wybudowanie domu, czy kupno nowego samochodu, oszczędzanie pieniędzy będzie już dłuższym i bardziej skomplikowanym procesem. Ale jak najbardziej możliwym 

Podstawowym sposobem na oszczędzanie pieniędzy według większości jest kupowanie tańszych produktów. Rzeczywiście, nie warto przepłacać za podobne produkty, jeżeli nie różnią się jakością, tylko marką. Jednak nie oznacza to, że musimy kupować najtaniej, jak tylko się da, bo wiadomo że najtańsze produkty nie odznaczają się zbyt dobrą jakością.

Mając do wyboru zakupy w osiedlowym sklepiku i większym supermarkecie – wybierzmy ten drugi. Warto zapisywać swoje wydatki, by po pewnym czasie zobaczyć, jaką kwotę udało nam się zaoszczędzić. Oszczędzając w ten sposób zarabiamy – bo przecież mogliśmy wydać te pieniądze, a one nadal znajdują się na naszym koncie.

Przeróżnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy, a tym samym zarabianie pieniędzy jest mnóstwo. Z niektórych nawet nie zdajemy sobie sprawy, ale po dokonaniu dokładnej kalkulacji widać czarno na białym, ile „dodatkowych” złotówek posiadamy.

  • Gotuj w domu, zamiast wydawać pieniądze w restauracjach.
  • Podróżuj komunikacją miejską, a nie samochodem.
  • Nie wydawaj na prasę – czytaj w Internecie.
  • Korzystaj z promocji i wyprzedaży.
  • Kupuj przez Internet i bierz udział w programach partnerskich.

Możliwości jest ogrom, a każda z nich dobra, by zaoszczędzić. Należy jedynie dopasować te najbardziej nam odpowiadające i twardo trzymać się postanowień.

Trzeba przełamać stereotyp, że oszczędzanie pieniędzy polega na odkładaniu pieniędzy. Przy ich wydawaniu również można zarobić, chociaż może brzmi to dosyć absurdalnie.

Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Dodatkowo może nam w tym pomóc dobrodziejstwo, jakim jest Internet – jeśli mamy taką możliwość, dlaczego z niej nie skorzystać?