Banki zdjęć w internecie — Czym są i jak sprzedawać na nich swoje zdjęcia?

Banki zdjęć w internecie to bardzo ciekawe serwisy, które pozwalają zarabiać na sprzedaży zdjęć w sieci. Wiele osób nie wie o ich istnieniu, choć lubi robić zdjęcia i chętnie chciałby zarabiać na ich sprzedaży. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o tym, czym są banki zdjęć, na jakiej zasadzie działają, a także jakie są zalety i wady tego rozwiązania. Szczegóły poniżej.

Czym są banki zdjęć?

Banki zdjęć w internecie to serwisy fotograficzne, które łączą fotografów z osobami, które chcą kupić zdjęcia. Ogólnie istnieje kilkanaście największych serwisów tego typu, na których możemy się zarejestrować jako fotografowie i rozpocząć sprzedaż własnych zdjęć. Każdy serwis posiada nieco inne wymagania, ale ogólnie musimy umieć robić zdjęcia dobrej jakości i dysponować odpowiednią wiedzą oraz sprzętem.

Sama idea banków zdjęć jest bardzo prosta. Platformy stockowe pozwalają rejestrować się i sprzedawać zdjęcia fotografom, a także kupować zdjęcia klientom, którzy potrzebują ich na własne strony internetowe, blogi czy do celów stacjonarnych takich jak materiały promocyjne lub gazety. Bank zdjęć pobiera prowizję od sprzedaży, dzieląc się zarobkiem z fotografem.

Mówiąc o bankach zdjęć, mamy na myśli dwa rodzaje rozliczeń. Są to przede wszystkim rozliczenia wielokrotnej sprzedaży i sprzedaży na wyłączność. Pierwszy typ polega na tym, że możemy wgrywać to samo zdjęcie na różnych platformach stockowych, a zdjęcie sprzedawać wielokrotnie. Najczęściej otrzymujemy wynagrodzenie za pojedynczą sprzedaż wahające się od kilkunastu do kilkudziesięciu centów. Możemy również wybrać portale, które zajmują się sprzedażą zdjęć na wyłączności. Oznacza to, że dane zdjęcia możemy sprzedać raz, ale za wyższą cenę – najczęściej kilkunastu dolarów.

Jak wygląda zarabianie na sprzedaży zdjęć?

Zarabianie na sprzedaży zdjęć na tego typu serwisach wygląda podobnie. Choć każdy serwis nieco różni się funkcjonalnością i zasadą działania, wszystkie polegają na tym samym założeniu. Przede wszystkim musimy założyć konto i się zweryfikować. Musimy również wstępnie dodać nasze poglądowe zdjęcia, abyśmy mogli zostać ocenieni przez dany portal. Jeśli spełniamy zasady i prezentujemy odpowiednią jakość jako fotografowie, zostajemy przyjęci. Niektóre portale stockowe posiadają większe wymagania, a inne mniejsze.

Jeśli już jesteśmy zarejestrowani na danym portalu, możemy rozpocząć wgrywanie zdjęć. Jest to dość prosty proces, gdzie wybieramy poszczególne zdjęcia, następnie je opisujemy i dodajemy tagi pod którymi mają wyświetlać się na serwisie. Gdy wgramy zdjęcie, musimy poczekać, aż zostanie ono znalezione przez osoby, które chcą je kupić. Te osoby następnie kupują zdjęcie płacąc za nie, a my otrzymujemy część wynagrodzenia z transakcji.

Zarabianie w bankach zdjęć polega zatem na wykonywaniu fotografii, a następnie wgrywaniu ich do danej platformy. Przede wszystkim przy zarabianiu w bankach zdjęć liczy się regularność, a także systematyczność.

Chcąc zarabiać w ten sposób, możemy opierać się na klientach tych platform, reklamować nasze portfolio lub wyszukiwać klientów i sprzedawać im zdjęcia poprzez te platformy na, których będziemy mogli sfinalizować współpracę.

Zalety

Przede wszystkim w zarabianie na bankach zdjęć jest niezwykle atrakcyjne pod kątem przyszłości. Budując własne portfolio zdjęć, możemy w ciągu kilku lat zbudować bardzo obszerną bazę fotografii, która będzie przynosiła dochód pasywny, czyli taki, który będzie dostarczał nam zarobku bez wykonywania jakiejkolwiek pracy. Działając zatem w ten sposób, wykonujemy pracę jako inwestycję, która będzie zwracała się przez wiele kolejnych lat. Jest to bardzo interesujące od strony finansowej, a także motywujące, gdyż budujemy naszą własność.

Do plusów zarabiania na bankach zdjęć możemy zaliczyć elastyczność. Nie musimy współpracować z żadnymi klientami, spełniać warunków współpracy czy godzić się na konkretne formy pracy. To my decydujemy, ile czasu poświęcamy na to zadanie, w jaki sposób wykonujemy zdjęcia, a także, co fotografujemy i jak prowadzimy nasz biznes internetowy. To wszystko pozwala dostosować zarabianie pieniędzy w internecie do naszych potrzeb, celów czy ograniczeń, jakie posiadamy. Dzięki temu będziemy mogli zarabiać pieniądze w komfortowy sposób, co również wpływa na motywację.

Zaletą zarabiania pieniędzy w sieci w taki sposób jest również możliwość połączenia fotografowania z innym zajęciem, np. pracą etatową Chcąc zatem zarabiać  w taki sposób, nie musimy rezygnować z jednej pracy, a możemy rozwijać się dwutorowo wraz z innym zatrudnieniem. Jest to bardzo bezpieczne dla osoby, która chce przejść na pracę internetową, gdyż nie musi rezygnować z tej podstawowej. W razie niepowodzenia lub wolniejszego niż zakładany rozwoju kariery fotografa osoba zmieniająca profesję nie będzie narażona na niskie zarobki.

Plusem zarabiania w internecie poprzez sprzedaż zdjęć w bankach fotografii, jest również niski poziom wyjścia. Nie musimy być profesjonalnymi fotografami, a powinniśmy jedynie wykonywać poprawne zdjęcia oraz przede wszystkim spełniać wymagania poszczególnych platform stokowych. Daje to bardzo dużo możliwości rozpoczęcia profesjonalnej kariery fotografa nawet osobom, które do tej pory zajmowały się robieniem zdjęć hobbystycznie. W ten sposób mogą one zacząć budować swoje portfolio i rozwijać się w tym kierunku zarabiając dodatkowe pieniądze. Nie musimy również posiadać najdroższego sprzętu, a w skrajnym wypadku wystarczy dobry jakościowo smartfon, żeby zrobić pierwsze zdjęcia i przetestować platformę sprzedając fotografie.

Wady

Mówiąc o sprzedaży zdjęć w bankach fotografii, warto również powiedzieć o wadach, jakie posiada to rozwiązanie. Przede wszystkim, aby uzyskiwać wysokie zarobki — porównywalne z pensjami etatowymi będziemy musieli poświęcić dużą ilość czasu. Będziemy musieli zatem wgrać bardzo dużą ilość zdjęć na różnych platformach, a także zajmować się naszymi kontami uaktualniając bazę zdjęć. Aby pracować w ten sposób na pełny etat, powinniśmy również posiadać pewną wiedzę i potrafić wykonywać różne zdjęcia. Musimy mieć również zmysł kreatywności, aby wymyślać popularne i chętnie kupowane koncepcje fotografii.

Minusem może być również pewnego rodzaju losowość. To od algorytmów wyświetlających wyniki wyszukiwania, a także dużej konkurencji zależy często czy nasze zdjęcia zostaną sprzedane, a my zarobimy. Nie mamy zatem do końca pełnej kontroli nad naszym wynagrodzeniem, gdyż wpływa na nie wiele czynników – a niektóre z nich są poza naszą kontrolą.