Banki zdjęć — Jak zarabiać na robieniu i sprzedawaniu zdjęć!

Zarabianie w bankach zdjęć to jeden rzadszych sposobów wykorzystywanych na obecnym rynku pracy. Dzieje się tak zarówno za sprawą freelancerskiej formy pracy, ale i też dość małej znajomości tematu. Zarabianie jednak w bankach zdjęć poprzez sprzedaż swoich fotografii może być bardzo dobrym sposobem na niezależną, a także ciekawą pracę z dużym potencjałem. W tym tekście przedstawię Ci wszystkie najważniejsze informacje o tym sposobie zarabiania pieniędzy.

Czym są banki zdjęć i na czym polega zarobek?

Banki zdjęć to globalne serwisy, które umożliwiają z jednej strony kupowanie fotografii, a z drugiej ich sprzedaż fotografom. Są zatem platformą łączącą klientów z osobami chcącymi sprzedać swoje zdjęcia. Z banków zdjęć korzystają zarówno duże gazety, serwisy internetowe, a także prywatne osoby wydające blogi, czy witryny internetowe. Z drugiej strony banków zdjęć znajdują się profesjonalni fotografowie, osoby których pasją jest fotografia czy freelancerzy chcący zarabiać w ten sposób.

Na rynku istnieje kilkanaście największych banków fotografii oraz wiele mniejszych serwisów stockowych. Są to duże marki generujące wiele milionów w sprzedaży. Aby móc z nich korzystać jako fotografowie, musimy często przejść proces weryfikacyjny potwierdzający nasze umiejętności. Będzie on polegał na dodaniu zdjęć testowych, które zostaną ocenione przez moderatorów. Choć banki zdjęć działają głównie na takiej samej zasadzie, różnią się one poszczególnymi elementami funkcjonowania. Dane banki zdjęć mają nieco inne zasady odnośnie np. tematyki czy jakości dodawanych zdjęć na sprzedaż. Niektóre z nich wymagają również podania pełnych danych osobowych i zweryfikowania się i przejścia procedury weryfikacyjnej.

Zarobek w bankach zdjęć polega na dodawaniu naszych fotografii i ich sprzedaży. Ogólnie wyróżnia się dwa typy sprzedaży – standardową i na wyłączność. Wybierając sprzedaż standardową, jedno zdjęcie możemy sprzedawać wielokrotnie, a także wystawiać je na sprzedaż na różnych serwisach. Sprzedaż pojedynczego zdjęcia w takiej formie to najczęściej zarobek ok. kilkudziesięciu centów. Drugą formą sprzedaży zdjęć jest sprzedaż na wyłączność, gdzie jedno zdjęcie możemy sprzedać tylko raz na jednym portalu z pełnym przekazaniem praw autorskich. Cena takiej sprzedaży może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu — kilkuset dolarów.

W jaki sposób mogę zarabiać w bankach zdjęć?

Sposobów na zarobek w bankach zdjęć jest bardzo dużo. Istnieje wiele strategii, taktyk i metod, które możemy dostosować do własnych możliwości, preferencji czy celu, jaki chcemy osiągnąć. Przede wszystkim możemy budować dużą bazę zdjęć sprzedawanych wielokrotnie. Taktyka ta polega na dodawaniu fotografii w dużej ilości na jak największej liczbie serwisów i bazowanie na pasywnym zarobku, czyli generowaniu dochodu w sposób automatyczny.

Drugim sposobem zarobku jest wykonywanie wysokojakościowych, a także ciekawych, czy oryginalnych fotografii. Mogą być to fotografie np. reporterskie lub dotyczące danego głośnego zagadnienia. W takiej opcji będziemy liczyli na sprzedaż jednorazową za wysoką sumę. Ten sposób zarabiania polecany jest szczególnie dla doświadczonych fotografów, potrafiących wykonywać zdjęcia, jakich nie potrafi robić większość osób zgromadzonych w bankach zdjęć.

Bardzo ciekawym sposobem zarobku w bankach zdjęć jest również afiliacja. Jest to polecenie zakupu zdjęć z danego banku osobom w sieci. Do dyspozycji otrzymujemy materiały reklamowe oraz linki afiliacyjne, a jeśli ktoś zakupi zdjęcie w banku z naszego polecenia my otrzymamy drobną prowizję. Obecnie zdecydowana większość banków zdjęć wykorzystuje afiliację do reklamowania się. Jeśli posiadamy umiejętności w skutecznym promowaniu produktów w internecie lub przebywamy w środowisku wydawniczym, możemy zatem polecać konkretne marki stockowe, zarabiając każdorazowo gdy skutecznie polecimy usługi danej platformy.

Korzyści tego sposobu zarabiania?

Pierwszą korzyścią zarabiania na sprzedaży fotografii w bankach zdjęć jest brak szklanego sufitu. Jest to problem często pojawiający się przy tradycyjnych pracach etatowych. Zarabiając na sprzedaży zdjęć będziemy mogli pracować tak długo i intensywnie jak tylko będziemy chcieli, a dzięki temu będziemy mogli zarabiać nieograniczone wręcz sumy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które przede wszystkim chcą zarobić sporo pieniędzy i zależy im na jak największych zyskach — które są w stanie poświęcić swój wolny czas i komfort.

Drugim plusem tego typu zarobku w internecie jest również legalność. Jest to w pełni oficjalny i legalny sposób zarabiania, od którego możemy płacić podatki i rozliczać oficjalnie jako zatrudnienie. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele prac internetowych wykonywanych jest “na czarno” lub na pograniczu prawa. Chcąc pracować właśnie w taki sposób, możemy legalnie generować zyski i traktować taki zarobek, jak podstawowy typ pracy.

Praca polegająca na sprzedaży zdjęć w bankach fotografii ma również typowe plusy dla prac freelancerskich. Nie musimy podporządkować się zasadom panującym w danej firmie, a także nie mamy szefa. Możemy pracować w dokładnie taki sposób, w jaki uznamy za stosowny. Możemy również w niektórych okresach dnia, czy miesiąc zapracować intensywniej, a następnie robić sobie dłuższe przerwy. Dzięki takiej pracy będziemy mogli dopasować ją do innych obowiązków bez większego problemu.

Zarabianie na sprzedaży fotografii jest również stosunkowo proste i dość łatwo wejść do tej branży. Aby rozpocząć zarabianie, nie musimy być profesjonalnymi fotografami. Wystarczy, iż przynajmniej w średniozaawansowany sposób będziemy potrafili wykonywać poprawne i dobre zdjęcia. Nie musimy również posiadać profesjonalnego i drogiego sprzętu, gdyż obecnie nawet solidny sprzęt średniej klasy będzie pozwalał robić dobre zdjęcia. Korzyścią, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest możliwość łatwego wejścia do branży. W innych kategoriach związanych z zatrudnianiem przeważnie będziemy musieli ukończyć studia, czy posiadać doświadczenie. Sprzedaż zdjęć na serwisach skokowych nie posiada żadnych formalnych wymagań. Będąc zatem dobrym fotografem, możemy zarabiać od zaraz.