Afiliacja – Czym jest, jak zarabiać na polecaniu produktów w sieci i dlaczego warto? Wszystko o afiliacji poniżej!

Afiliacja to jeden z ciekawszych sposobów na zarabianie w internecie. Może dać nam bardzo duże zyski, a sam sposób zarabiania pieniędzy jest niezwykle elastyczny i niezmiernie ciekawy. Dla wielu osób będzie on alternatywą dla tradycyjnych sposobów zarobku czy pracy internetowej pozwalając nawet całkowicie się z niego utrzymywać. Czym zatem jest afiliacja i płatne polecanie produktów w sieci? Jak możemy skutecznie polecać produkty w internecie i zarabiać?

Czym jest afiliacja?

Afiliacja to system reklamowy, który polega na odpłatnym promowaniu w zamian za prowizję produktów przez afiliantów, które chcą reklamować marki i firmy. Z jednej strony dodają one do systemów afiliacyjnych swoje produkty, a z drugiej strony osoby chcące zarabiać reklamują je, a jeśli je polecą skutecznie otrzymują wynagrodzenie. W internecie istnieje sporo zarówno polskich jak i globalnych serwisów afiliacyjnych, gdzie znajdziemy oferty wielu globalnych marek. Serwisy ta posiadają dużą ilość ofert, z których możemy wybierać te, które będziemy polecać w internecie. Następnie musimy je reklamować tak, aby użytkownicy korzystali z nich.

Afiliacja jest bardzo korzystnym sposobem marketingu zarówno dla wydawców – reklamodawców, jak i osób, które chcą zarabiać pieniądze. Reklamodawcy płacą jedynie za skuteczne polecenie swojego produktu i nie muszą obawiać się nierentowności danego sposobu reklamy, a osoby, które chcą zarabiać, mają bardzo wiele możliwości na zarobienie dużych pieniędzy.

Jak możemy zarabiać w ten sposób?

Jeśli chcemy zarabiać na afiliacji, musimy zarejestrować się na jednym lub na kilku portalach tego typu. Następnie musimy wybrać te oferty, które będziemy chcieli promować. Możemy zrobić to pod kątem tematyki, na której się znamy, środowiska w jakim się obracamy lub wynagrodzenia, które możemy uzyskać za skuteczne polecenie danej oferty. Te, może być wypłacane zarówno w formie prowizji od sprzedaży ale i także stałej kwoty za przekonanie internautów do skorzystania z danej oferty. Sama obsługa serwisów afiliacyjnych jest bardzo prosta. Do dyspozycji przy każdym produkcie otrzymujemy swoje indywidualne linki polecające lub baner reklamowy, który zamieszczamy w internecie. Jeśli inny użytkownik z sieci kliknie w niego i dokona zakupu, my otrzymamy wynagrodzenie. Sposób ten jest w pełni legalny a swoje produkty w ten sposób promują nawet globalne największe marki, znane z telewizji czy świata realnego.

Co warto podkreślić, zarabianie poprzez afiliację możemy wdrażać stopniowo. Na początku przygody z tym sposobem zarobku możemy poświęcać dziennie jedynie pewną ilość czasu. Jeśli będziemy uzyskiwali regularne dochody i będziemy mieli kontrolę nad tym sposobem zarabiania, możemy regularnie zwiększać jego udział w naszych ogólnych zarobkach oraz zmniejszać inne sposoby zarabiania — jeśli chcemy docelowo pracować jedynie przy afiliacji. Afiliacja będzie stawała się również z czasem coraz łatwiejsza, gdyż będziemy mogli liczyć na bazę linków polecających zbudowaną w przeszłości, która również powinna regularnie przenosić przynajmniej zauważalne zyski.

Gdzie i jak polecać produkty?

Jeśli wiemy już, czym jest afiliacja, warto również podpowiedzieć gdzie możemy promować ofertę. Każda osoba zajmująca się tym sposobem zarabiania ma swoje specjalne miejsca a także strategie, które zapewniają wysoką skuteczność. Istnieje jednak kilka ogólnodostępnych, popularnych i ciekawych miejsc, w których możemy rozpocząć naszą przygodę z afiliacją. Przede wszystkim są to media społecznościowe, gdzie możemy zarówno stworzyć content tematyczny otagowany odpowiednimi wyrazami, a także dodawać propozycje poszczególnych produktów na grupach tematycznych, czy w komentarzach. Do tego celu możemy używać również for internetowych, a także blogów z możliwością komentowania.

Ciekawym sposobem polecania produktów jest też skupienie się na jakości. W tej opcji możemy stworzyć nasz kanał na jednej z platform społecznościowych, a następnie polecać dużej grupie fanów konkretne produkty z danej branży. Jest odwrotne działanie do masowego zamieszczenia reklamy produktów w sieci, które również warto rozważać. Produkty możemy polecać też w gronie swoich znajomych. Posiadając odpowiednio wiele znajomych jak i także promując ciekawe produkty, możemy sporo zarabiać na takim polecaniu. Ogólnie polecenie promowanych produktów polega na dotarciu do grupy osób, które mogą zostać klientami danej marki i jakościowym zaprezentowaniu oferty.

Produkty możemy polecać również na bardziej zaawansowane i złożone sposoby, które będą jednak przeznaczone dla osób znających się już na tej branży. Do promocji naszych produktów afiliacyjnych możemy wykorzystywać płatne sposoby reklamy, takie jak np. kampanie w systemach reklamowych Google Ads i Facebook Ads, influencer marketing, artykuły sponsorowane, czy content marketing. Jeśli wypracujemy odpowiedni system polecenia naszych produktów, a także odpowiednią rentowność, a zwroty będę wyższe, niż koszty reklamy, możemy w ten sposób działać na bardzo szeroką skalę.

Korzyści afiliacji

Mówiąc o afiliacji, warto również powiedzieć, dlaczego jest to dobry sposób zarabiania pieniędzy w internecie i dlaczego, warto działać w tej branży. Przede wszystkim jest to elastyczny i niezobowiązujący sposób zarabiania. Możemy przeznaczać na niego dokładnie tyle czasu i zaangażowania, ile jesteśmy w stanie poświęcić w danej chwili. Nie musimy zobowiązywać się żadnymi współpracami, czy umawiamy, a zarobimy tyle ile pracowaliśmy. Jest to drugi plus, gdyż nasze zarobki zależą od naszej pracy i zaangażowania, a nie od zewnętrznych czynników. Dzięki temu niemając szklanego sufitu, którey jest w pracy etatowej, możemy zarabiać dużo większe sumy, niż przy tradycyjnym zatrudnieniu.

Dużą korzyścią tego sposobu zarabiania jest jego legalność. W porównaniu z wieloma innymi sposobami zarobkowymi, które nie do końca można traktować poważnie, zarabiając na afiliacji możemy płacić podatki, współpracować z wiarygodnymi markami, a także opierać się wręcz na tym sposobie zarobku, jeśli opanujemy regularne miesięcznie zarabianie dużych sum. Nie musimy również nic inwestować a jedyne, czego potrzebujemy, aby rozpocząć pracę w tej branży to komputer, dostęp do internetu i chęci. Z zadaniem tym poradzi sobie również każda osoba nawet nieznająca się w zaawansowany sposób na internecie, nowych technologiach, czy marketingu, gdyż dosyć łatwo nauczyć się tego sposobu zarabiania. W sieci znajdziemy też wiele tutoriali i poradników objaśniających całe zagadnienie w bardzo dokładny sposób.